Kawiarenka "MIASTUSIA"



"Dzień bez słodkiego nie wart niczego"- to moje motto życiowe, stworzone na własny użytek i przez siebie samą. Jestem jego gorliwą wyznawczynią. Ja, guru tej złotej myśli, mam swoich własnych wyznawców w postaci dzieci i męża. Jakoś wszyscy bardzo szybko przyjęli tą zasadę jako swoją. Uwielbiamy słodkości pod każdą postacią. Ja osobiście uwielbiam chałwę-ale taką prawdziwą ,turecką; marcepany, pewne wafelki i pewne cukierki. Reszta rodziny ma troszkę inne upodobania, ale fakt jest taki, że gdy nie ma w domu nic słodkiego to jesteśmy do niczego. To nie są jakieś wyszukane smakołyki, mogą być zwykłe herbatniki, gorzka czekolada, paluszki itp.Wstyd się przyznać, ale zawsze mam coś schowanego w różnych zakamarkach na tzw.czarną godzinę. A że niezdrowo, że my miastenicy powinniśmy ograniczać spożywanie słodkości? To kiedy mam sobie uprzyjemniać życie, jak wątroba mi wysiądzie od przyjmowanych leków? Bo dla mnie to czysta przyjemność, usiąść przy kawce(która piję litrami) z czymś słodkim na talerzyku, dobrą książką w dłoniach i  ulubioną muzyką w tle.To są takie dobre chwile w życiu, drobne przyjemności dnia codziennego,odpoczynek, wyciszenie się.To jest tylko dla mnie.
A dla wyznawców mojego motta, piekę coś dobrego. Nie są to jakieś wyszukane ciasta. Raczej piekę ciasta sprawdzone, proste, niedrogie, które zawsze się udają i szybko znikają z talerza-przepyszne jabłeczniki,drożdżowe rogaliki (jeden uniwersalny przepis a ile pyszności można zrobić),tradycyjny sernik,ciasto z kokosem,kremem czy galaretką. Nie mam ambicji pieczenia ciast wytwornych a przez to drogich, na które po prostu nas nie stać. Jedynie w święta czy uroczystości rodzinne lubię podać coś nieznanego,efektownie wyglądającego(ale która z nas tego nie lubi,prawda?). Przyznaję, teraz piekę mniej, szczególnie ciasta ręcznie wyrabiane, gdyż szybko męczą się ręce,sztywnieją palce i opada powieka (i jak wtedy się nie wkurzać,przecież to żadna robota!).Czasem trafi się zakalec ale jaki smaczny...
Chcę się podzielić z Wami swoimi przepisami , sprawdzonymi przepisami mojej mamy i babci.To moje ulubione ciasta. Zapisuję je tu by zawsze mieć je pod ręką, tak ku pamięci.A może pomożecie mi i pochwalicie się własnymi super wypiekami? Chciałabym Was zaprosić do mojej kawiarenki, na pyszną kawę z ciastem, na pogaduchy...





20.06.2016
Bounty

Składniki 
biszkopt
- 5 jajek, 
- 1/2 szklanki cukru, 
- 3/4 szklanki mąki, 
- 2 łyżki kakao, 
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia.
Przygotowanie biszkopt : Białka ubij na sztywną pianę. Wsyp partiami cukier cały czas miksując. Pojedynczo dodawaj żółtka. Delikatnie wsyp mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i połącz składniki. Ciasto przelej do formy wyłożonej papierem do pieczenia. Piecz w nagrzanym piekarniku przez 35 minut w temperaturze 180 stopni.

Składniki 
masa
- 3 szklanki mleka, 
- 0,5 szklanki cukru, 
- 1 budyń śmietankowy, 
- 200 g masła, 
- 200 g wiórek kokosowych.
Przygotowanie masy : Do garnka wlej 2 1/2 szklanki i zagotuj. Wsyp cukier, kokos i gotuj około 10 minut. Dodaj pokrojone masło w kostkę i wymieszaj składniki. W reszcie mleka rozpuść budyń i wlej do masy koksowej. Ostudź.

Składniki
polewa
- 2 szt czekolady gorzkiej, 
- 40 g masła.
Przygotowanie polewy : Czekoladę rozpuść w kąpieli wodnej. Dodaj miękkie masło i wymieszaj składniki.

Przygotowanie ciasto bounty : Na ostudzony biszkopt wlej masę kokosową. Pokryj ciasto polewą czekoladową i włóż do lodówki najlepiej na całą noc.
inspiracja: www.anyzkowo.pl





07.06.2016
Drożdżówka z truskawkami
Składniki:
- 2 i 1/2 szklanki mąki
- 5 żółtek
- 3/4 szklanki mleka
- 50 gramów drożdży
- 5 łyżek cukru
- 1 łyżka cukru waniliowego
- 3 łyżki margaryny
- szczypta soli
Kruszonka:
- 150 gramów miękkiej margaryny
- 1 szklanka mąki
- 0,5 szklanki cukru
Dodatkowo:
- Truskawki

Wykonanie: Margarynę stapiamy, zostawiamy do ostudzenia.
Drożdże dokładnie rozprowadzamy w mleku, dodajemy 1 łyżeczkę mąki i 1 łyżeczkę cukru, mieszamy, odstawiamy w ciepłe miejsce na około 15 minut "do ruszenia".
Mąkę przesiewamy z solą, pozostałym cukrem i cukrem waniliowym, wbijamy żółtka, dodajemy stopiony tłuszcz. Wlewamy wyrośnięty rozczyn i zagniatamy elastyczne ciasto. Jeśli mocno się lepi, możemy dosypać trochę mąki.
Prostokątną blaszkę wykładamy papierem do pieczenia. Ciastem (nie odstawiamy go do wyrośnięcia w misce) wylepiamy jej dno. Blaszkę przykrywamy bawełnianą ściereczką, odstawiamy na godzinę w ciepłe miejsce.
Kruszonka:
Mąkę przesiewamy z cukrem, dodajemy margarynę i zagniatamy składniki do powstania lekko sypkiej kruszonki. Odstawiamy do lodówki.

Kiedy ciasto drożdżowe lekko nam w blaszce wyrośnie, wykładamy na nie umyte, osączone truskawki.
Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni, wkładamy ciasto i pieczemy około 50 minut.
Upieczoną drożdżówkę można polać lukrem.





03.05.2016
Czekoladowy mannowiec
Składniki:
Ciasto:
- 6 jaj
- 1 margaryna
- 1 szkl. cukru
- 0.5 szkl mąki
- 1/3 szkl kakao
- 2 łyżki maki ziemniaczanej
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
Składniki masy:
- szkl. kaszy manny
- 1 margaryna
- 5 łyżek cukru
- 0,5 litra mleka
- 2 łyżki kakao
Wykonanie:
Margarynę utrzeć z cukrem, dodać żółtka, mąkę, proszek, kakao. Z białek ubić pianę i dodać do ciasta. Piec ok. 60 min w 170 stopniach. Po ostudzeniu przekroić na dwa blaty. Każdy z nich nasączyć lekko ponczem (może być z herbaty).
Ugotować kaszę mannę. Ostudzić i utrzeć z margaryną i kakao. Na blat biszkoptowy delikatnie wyłożyć masę z kaszy manny. Przykryć drugim blatem. Można polać polewą czekoladową, udekorować.
Przepis własny.





29.04.2016
Jasne z kokosem
Składniki:
Biszkopt:
- 4 jajka,
- 2/3 szklanki cukru,
- 1 szklanka mąki,
- 6 łyżek oleju,
- 1/2 łyżki proszku do pieczenia,
- 1/2 łyżki octu,
Masa ajerkoniakowa:
- 500 ml mleka,
- 2 opakowania budyniu waniliowego,
- 2 żółtka,
- 1 opakowanie cukru waniliowego,
- 1 kostka margaryny
- 3 łyżki cukru pudru,
- 100 ml ajerkoniaku,
Dodatkowo: 
- dżem pomarańczowy
- 100 g wiórków kokosowych do posypania
Wykonanie:
1. Biszkopt: Żółtka oddzielić od białek. Białka ubić na sztywną pianę, ubijając dodawać kolejno żółtka, cukier, olej, mąkę, ocet oraz proszek do pieczenia. Ciasto wyłożyć na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Piec 30 minut w temperaturze 170 stopni. Po przestudzeniu biszkopt przekroić na dwa blaty.
2. Masa ajerkoniakowa: Z mleka odlać 1/2 szklanki. Pozostałe mleko gotować razem z cukrem waniliowym. W odlanym mleku wymieszać budyń oraz żółtka. Masę wlewać do gotującego się mleka. Dokładnie mieszać .Odstawiam do przestudzenia. Margarynę utrzeć z cukrem pudrem na puszystą masę. Stopniowo dodawać zimny budyń i ajerkoniak. Dobrze utrzeć.
Wiórki kokosowe uprażyć na suchej patelni.
Jeden blat biszkoptowy posmarować grubą warstwą dżemu i cieniutką warstwą kremu. Przykryć drugim blatem biszkoptowym i dobrze nasączyć ponczem. Posmarować cienko dżemem.
Następnie delikatnie wyłożyć masę ajerkoniakową, wyrównać i posypać uprażonym kokosem.
przepis własny
 


15.04.2016
Czekoladowe z wafelkami
Składniki:
Biszkopt:
- 6 jajek
- 1 szkl. cukru
- 1,5 szkl.maki
- 2 łyżeczko proszku do pieczenia
- 2 łyżki kakao
Ciasto z wafelkami:
- 6 białek
- 1,5 szkl. cukru
- 10 dag wiórków kokosowych
- 15 dag wafelków czekoladowych
- łyżka kakao
Dodatkowo:
- 2 kremy czekoladowe w proszku
- 3 szkl.mleka do kremu
- dżem wiśniowy
- 2 duże śmietanki 36%
- 4 śmietan-fixy
Wykonanie:Biszkopt - białka ubijamy z cukrem, dodajemy żółtka i mąkę wymieszaną z proszkiem i kakao. Pieczemy ok. 40 min. w temp. 180 stopni. Studzimy, przekrawamy na dwa placki.
Masa: białka ubijamy z cukrem, dodajemy wiórki, kakao i rozdrobnione wafelki. Pieczemy 15-20 min. 
Masa II: kremy w proszku miksujemy z mlekiem (wg przepisu na torebce).
Ubijamy śmietanę z fixami.
Ciasto z wafelkami jest spodnią warstwa. Smarujemy je cienko dżemem. Na to wykładamy jedną warstwę biszkoptu. Lekko możemy go nasączyć. Wykładamy dżem wiśniowy a na to krem czekoladowy. Przykrywamy biszkoptem. Możemy go lekko nasączyć. Wykładamy bitą śmietanę. Ozdabiamy według uznania.
przepis własny




03.03.2016
Kokosowe bez pieczenia
Składniki:
-1 duże opakowanie krakersów
-6 op.herbatników
-2 duże śmietany 36%
-4 śmietan fixy
-2 kremy śmietankowe w proszku
-2 szkl.mleka
-2 łyżeczki żelatyny deserowej
-duże op. wiórek kokosowych
Wykonanie:
Niedużą blaszkę wyłożyć papierem. Rozłożyć pierwszą warstwę krakersów.
Śmietany ubić z fixami  na sztywno. Dodać połowę wiórek.Wyłożyć połowę masy na ciastka. Przykryć drugą warstwą ciastek. 
Kremy ubić razem z wiórkami i rozpuszczoną żelatyną. Wyłożyć na ciastka. Przykryć następną warstwą ciastek. 
Na ciastka rozsmarować pozostałą cześć śmietany. Posypać wiórkami. Zostawić na noc w lodówce.








                                                   


                                                            WESOŁYCH ŚWIĄT







22.12.2015
Biała krówka
Składniki na biszkopt:
- 6 jajek
-1 szklanka mąki pszennej
-6 łyżek mąki ziemniaczanej
-1 łyżeczka proszku do pieczenia
- ¾ szklanki cukru
Białka oddzielić od żółtek i ubić na puszystą pianę, dodać cukier i miksować do całkowitego rozpuszczenia cukru. Dodać żółtka i mąki przesiane z proszkiem do pieczenia. Wymieszać delikatnie wszystkie składniki.
Dno tortownicy o średnicy 26 wyłożyć papierem do pieczenia ( boków niczym nie smarować ani niczym nie wykładać) i przelać do niej gotowe ciasto. Piec w 170 C przez około 35  minut (do suchego patyczka i złotego wierzchu ciasta). Odłożyć do całkowitego ostygnięcia
Następnie obkroić boki i wyjąć biszkopt. Przekroić na dwie lub trzy części. Nasączyć ponczem.
Masa śmietanowa:
2 duże śmietany 36%
4 śmietan-fixy
2 łyżki cukru pudru
galaretka agrestowa
Galaretkę ugotować w mniejszej ilości wody. Ostudzić i zostawić do lekkiego zastygnięcia. Śmietankę dobrze ubić z cukrem i fixami. Dodać tężejącą galaretkę. Ubitą śmietanę wyłożyć na ciasto. Przykryć drugim blatem biszkoptowym.
Dodatkowo:
 - 2 kremy waniliowe w proszku
- 2 szkl. mleka
- żelatyna delikatesowa 2 łyżeczki
Ubić kremy. Żelatynę namoczyć w 1/4 gorącej wody. Dobrze wymieszać. Dodać do kremu. Krem wyłożyć na wierzch biszkoptu. Polać ciepłą masą krówkową.
przepis własny




25.10.2015
Sernik cynamonowy
Składniki:
Spód:
- 10 dag masła
- 20 dag herbatników 
- ok. 2 łyżeczki cynamonu
- opakowanie cukru waniliowego
Masa sernikowa:
- kilogram twarogu z wiaderka
- 25 dag cukru
- 4 białka
Wykonanie:
Herbatniki połamać, włożyć do torebki i pokruszyć lub potłuc tłuczkiem. Roztopić masło. Do roztopionego i schłodzonego masła dodać pokruszone herbatniki, cukier i cynamon (ok. 2 łyżeczki, ale  tak bardziej na oko, dla ładnego koloru ale i smaku).  Masą herbatnikową wyłożyć spód tortownicy. Z białek i cukru ubić pianę i dodawać ją po łyżce do twarogu. Masę wylać na pokruszone ciastka.
Piec ok 1 godz. w temp. 150-160 stopni. Po ostudzeniu posypać cynamonem lub karmelizowanymi orzechami czy owocami - ja wykorzystałam gruszki - w misce wymieszać brązowy cukier z cynamonem. Gruszki obrać, przekroić na ćwiartki, usuwając gniazda nasienne. Obtoczyć w cukrze z cynamonem i smażyć z obu stron partiami aż zmiękną, ale nie będą się rozpadać. Wyłożyć na sernik,Piec jak wyżej. 
Żeby sernik nie opadł, nie zmieniajmy zbyt szybko temperatury i zostawmy go na ok.15 min w wyłączonym piekarniku.





25.06.2015
Kruche z bezą
Składniki
- 4,5 szklanki mąki,
- 1 kostka margaryny,
- 1,5 szklanki cukru,
- 5  jajek,
- 2 łyżki smalcu,
- 2 torebki cukru waniliowego
- dowolne owoce lub dżem,
- 2 łyżki kakao
Beza:
- 4 białka
- 150 g cukru
- płatki migdałowe, orzechy pokrojone
- 2 łyżeczki soku z cytryny
- 2 płaskie łyżki kisielu cytrynowego w proszku
Wykonanie:
Z mąki, margaryny, cukru, smalcu, żółtek i cukrów waniliowych wyrabiamy kruche ciasto. Ciasto dzielimy na trzy części do jednej dodajemy kakao. 
Ubijamy z cukrem białka, dodajemy sok z cytryny i kisiel. Dzielimy na dwie części.
Ciasto włożyć do lodówki na 30 min do wychłodzenia. Na wyłożoną papierem blachę wykładamy jasną część ciasta na to owoce lub dżem. Wykładamy cienką warstwę  ubitej bezy. Na to rozgniatamy w palcach ciasto kakaowe. Następnie smarujemy warstwą dżemu i przykrywamy drugą częścią bezy. Wierzch posypujemy orzechami, migdałami itp.
Wstawiamy do nagrzanego piekarnika, pieczemy ok. godziny w temperaturze 180 stopni.
przepis własny





11.06.2015
Ciasto z kremem białym
Biszkopt:
- 4 jajka,
- 1 szklanka mąki,
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia,
- 4 łyżki oleju,
- 2/3 szklanki cukru,
Krem:
- 2 galaretki agrestowe,
- 1,5 szklanki wody,
- 800 g śmietany kremówki,
- 8 łyżek cukru pudru,
Dodatkowo:
- masa tofii w puszce
- ziarna sezamu
Białka oddzielić od żółtek i ubić na sztywną pianę. Pod koniec stopniowo dodawać cukier. Następnie po jednym żółtku. Dodać mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia, olej i wymieszać łyżką do połączenia składników. Formę wyłożyć papierem do pieczenia, wlać ciasto i piec 30-40 minut w temperaturze 180 stopni.     Biszkopt wystudzić. Przekroić na dwie części. Nasączyć ponczem.
Galaretkę agrestową rozpuścić w 1,5 szklanki gorącej wody. Mocno schłodzić, ale żeby nie stężała. Kremówkę ubić na sztywno z cukrem pudrem. Wlać zimną galaretkę do kremówki cały czas ubijając. Gdy składniki się połączą krem wyłożyć na jedną warstwę biszkopta, przykryć drugim. Ciasto wstawić do lodówki.
Masę tofii wyłożyć do garnuszka, lekko podgrzać. Wyłożyć na ciasto, posypać sezamem. Wstawić do lodówki.
przepis własny




03.06.2015
Drożdżówka z owocami
Ciasto drożdżowe:
- 50 g świeżych drożdży
- 1 szklanka cukru
- 1 szklanka mleka, ciepłego
- 3/4 szklanki oleju
- 4 jajka
- 4 1/2 szklanki mąki tortowej
- szczypta soli
Kruszonka:
- 1,5 szkl. mąki tortowej
- pół kostki margaryny
- 30 g cukru
- 1 łyżeczka cukru waniliowego
- szczypta soli
Dodatkowo:
- 500 g owoców
- 2 łyżki bułki tartej

Do dużej miski wsypujemy pokruszone świeże drożdże. Wsypujemy cukier, zalewamy ciepłym mlekiem. Następnie wlewamy olej, jajka lekko roztrzepujemy i także wlewamy. Mąkę przesiewamy bezpośrednio do miski razem ze szczyptą soli. Miskę owijamy folią i zostawiamy na 2,5 godz w ciepłym miejscu. Po tym czasie miksujemy chwilę mikserem do połączenia składników lub wyrabiamy drewnianą łyżką . Wszystkie składniki na kruszonkę rozdrabniamy między palcami, aż powstaną grudki.
Ciasto przekładamy do formy o wym. 24×24 cm wyłożonej papierem do pieczenia. Posypujemy bułką tartą i układamy w niewielkich odstępach od siebie owoce (ja miałam mandarynki). Obsypujemy kruszonką i wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 170 C na ok. 50 min.
przepis od córki




25.05.2015
Sernik rozpływający się w ustach
Masa serowa:
- 1 kg twarogu (w wiaderku)
- 5 jaj
- 2 szklanki cukru
- 2 szklanki mleka
- 2 budynie waniliowe
- 1/2 szklanki oleju
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
Cukier i jajka wymieszać bardzo dokładnie mikserem na puszystą masę. Stopniowo dodawać twaróg.
Do oleju wsypać dwa budynie. Dokładnie rozetrzeć grudki. Dolać mleko, wymieszać. Dodać do masy serowej. Uwaga ; masa będzie bardzo rzadka.
Spód sernika:
- 1 1/2 szklanki mąki
- 1 jajko
- 1/2 szklanki cukru
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 łyżka kakao
- 1/2 kostki margaryny
Wszystkie składniki zagniatamy. Spód  dużej prostokątnej formy wykładamy papierem do pieczenia. Wykładamy ciasto i na nie wylewamy masę serową.
Sernik pieczemy w 180-190`C około 1 godziny.
przepis własny




03.05.2015
Wuzetka

Składniki:
- 25 dag mąki pszennej
- 10 dag mąki ziemniaczanej
- 25 dag margaryny
- 25 dag cukru
- 4 jajka
- 4 łyżki kakao
- 2 op. cukru waniliowego
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
Krem:
- 80 dag mielonego twarogu
- 25 dag cukru
- 1 szkl. śmietanki 36-proc.
- 7 łyżeczek żelatyny
Polewa:
- czekolada mleczna
- 4 łyżki mleka
Dekoracja:
- 1 szkl. śmietanki 36-proc.
- 10 dag cukru pudru
Dodatkowo: dżem wiśniowy
Wykonanie:
Margarynę ucieramy. Dodajemy cukier, jajka, mąkę z proszkiem i kakao. Ciasto wylewamy do wyłożonej papierem blachy i pieczemy ok 40 min. Studzimy. Przekrawamy na dwie części.
Twaróg ucieramy z cukrem. Żelatynę rozpuszczamy w 1/2 szkl. gorącej wody i studzimy. Śmietankę ubijamy , mieszamy z żelatyną i dodajemy do twarogu. Odstawiamy.
Spód ciasta smarujemy cienką warstwą dżemu. Nakładamy 2/ 3 kremu, przykrywamy 2 plackiem i możemy posmarować resztą kremu. Zresztą jak kto chce.
Na ciasto wykładamy polewę.
Kremówkę ubijamy z cukrem. Szprycą wyciskamy śmietanę na wierzch lub według uznania.
przepis własny




03.04.2015
Sernik z krówką
Składniki:
-1 szklanka mąki  
-5 łyżek cukru pudru
-100 g margaryny lub masła
-2 żółtka
-szczypta soli
masa serowa
-1 kg sera,
-1 szklanka cukru pudru
-6 jajek
-50 g margaryny lub masła
-400 g masy krówkowej o smaku kakaowym lub czekoladowym
-3 łyżki mąki ziemniaczanej
-3 łyżki mąki pszennej
-1 łyżka cukru waniliowego
-szczypta soli
Wykonanie:
Mąkę wymieszać z cukrem pudrem i solą. Dodać margarynę,posiekać nożem. Dodać żółtka i zagnieść ciasto. Ciasto uformować w kulę zawinąć w folię i włożyć na godzinę do lodówki. Potem ciastem wylepić niedużą formę - przez co ciasto będzie wyższe i efektowniej wyglądało..
Margarynę rozpuścić i przestudzić. Żółtka utrzeć z cukrem pudrem. Cały czas ubijać i dodawać porcjami ser, roztopioną margarynę oraz mąki wymieszane z cukrem waniliowym. Masę serową podzielić na dwie równe części. Do jednej dodać masę krówkową. Białka ubić z solą na sztywną pianę. Do każdej z mas dodać połowę białek i dokładnie wymieszać. Na ciasto wykładać porcjami na przemian obie masy. Wstawić do piekarnika nagrzanego na 175 C i piec ok 50-60 minut. Po wystudzeniu udekorować sernik polewą czekoladową .
przepis własny




15.03.2015
Brzoskwiniowe niebo
Składniki:
Biszkopt:
- 5 dużych jajek
- 3/4 szklanki cukru
- 3/4 szklanki mąki pszennej
- 1/4 szklanki mąki ziemniaczanej
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 2 czubate łyżki kakao
Pianka:
- 1/2 litra śmietany 30%
- 2 galaretki cytrynowe
- 300 ml wody
Dodatkowo:
- 1 puszka brzoskwiń
- 50 gram gorzkiej czekolady
- 1 łyżeczka masła
- 1 łyżka bułki tartej
Białka oddzielić od żółtek. Białka ubić na sztywno, stopniowo dosypując cukru. Dodawać po 1 żółtku nie przerywając ubijania. Kiedy jajka się połączą. Dodawać przesiane mąki z proszkiem i kakao i dokładnie, ale delikatnie wymieszać. Masę wylać do formy wysmarowanej masłem i wysypanej bułką. Wstawić do nagrzanego do 180 stopni piekarnika i piec około 30 minut, do suchego patyczka. Galaretki rozpuścić w 300 ml wody i przestudzić. Dobrze schłodzoną śmietanę ubić na sztywno. Powoli dolewać galaretki, cały czas ubijając. Wystudzony biszkopt nasączyć kilkoma łyżkami syropu z brzoskwiń. Na biszkopcie poukładać cząstki brzoskwiń. Na brzoskwinie wyłożyć śmietanową piankę. Wyrównać i obficie posypać startą gorzką czekoladą. Schłodzić w lodówce. Smacznego!
www.stylowi.pl




22.02.2015
Szachownica
Składniki
Ciasto
- 5 jajek
- 220 g mąki
- 180 g cukru
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 125 ml oleju
- 4 łyżeczki cacao
- 125 ml wody
Masa serowa
- 500 g mielonego sera (np. z wiaderka)
- 1 opakowanie budyniu waniliowego
- 100 g cukru
Wykonanie
Jajka ubijamy z cukrem. Dodajemy olej i wodę i dalej ubijamy. Mąkę, proszek i cacao mieszamy i dodajemy do masy jajecznej. Mieszamy króciutko mikserem na najniższych obrotach. Przelewamy do blachy wysmarowanej olejem.
Ser miksujemy z budyniem i cukrem. Kiedy składniki utworzą jednolitą masę przekładamy ją do woreczka, obcinamy końcówkę i wyciskamy na ciasto pasy w pionie i poziomie by utworzyły kratkę. Pieczemy w temperaturze 180 stopni ok. 40 min (do suchego patyczka).
www.stylowi.pl




18.02.2015
Torcik jogurtowo-truskawkowy
Spód
Składniki:
- 3 duże jaja
- 1 łyżeczka kawy rozpuszczalnej
- szczypta soli
- pół szklanki mąki pszennej
- 2 łyżki kakao
- pół szklanki cukru
- 100 g gorzkiej czekolady
Białka ubić z solą. Gdy zaczną gęstnieć dodawać po łyżce cukier cały czas ubijając na najwyższych obrotach. Do ubitych białek dodać żółtka i dobrze zmiksować.
Mąkę, kakao i kawę przesiać i delikatnie za pomocą łyżki wmieszać w masę z jaj. Na koniec dodać posiekaną czekoladę i kilkoma ruchami rozprowadzić ją w cieście.
Dno tortownicy o średnicy ok. 26cm wyłożyć papierem do pieczenia. Wylać przygotowane ciasto.
Piec w 180ºC przez ok. 20 minut. Pozostawić w piekarniku do całkowitego wystudzenia.
Mus truskawkowy
Składniki:
- 600 g truskawek
- pół szklanki cukru
- 2 galaretki truskawkowe
- 70 ml wody
Truskawki z cukrem zmiksować blenderem na gładką masę.
Galaretki dokładnie rozpuścić w gorącej wodzie, lekko przestudzić i miksując mus truskawkowy dodać do niego.
Tortownicę o średnicy 22cm wyłożyć folią spożywczą(dno i boki). Wylać do niej tężejącą masę i wstawić najlepiej na całą noc do lodówki lub na kilka godzin do zamrażarki, aby dobrze stężała.
Jeśli wkładamy ją na noc do lodówki polecam i tak przed użyciem polecam włożyć na ok. 2-3 godziny do zamrażarki. Ładnie zastygnie i łatwiej będzie zdjąć folię.
Masa jogurtowa
Składniki:
- 1,3 kg jogurtu naturalnego
- 4 czubate łyżki żelatyny
- pół szklanki cukru
- 100 ml wody
- łyżka esencji waniliowej
Jogurt zmiksować z cukrem i esencją.
Żelatynę rozpuścić w wodzie, dodać do niej łyżkę masy jogurtowej i rozmieszać, a następnie przelać do pozostałego jogurtu energicznie mieszając za pomocą rózgi lub miksera.
Na upieczony spód wylać 1/3 masy jogurtowej. Schować do lodówki do lekkiego stężenia(pozostałą część pozostawić w temperaturze pokojowej). Na środek ułożyć krążek z musu truskawkowego, wylać na niego pozostałą część masy jogurtowej. Schłodzić przez całą noc w lodówce.
Gotowe ciasto udekorować połówkami truskawek.
www.stylowi.pl




12.02.2015
Faworki babci
Składniki:
- mąka pszenna 3 szklanki
- żółtko z jajka 6 szt.
- śmietana kwaśna 7 łyżek
- ocet 1 łyżka
- sól 1 szczypta
- olej lub smalec
Przygotowanie:
Mąkę zmieszać ze śmietaną, zrobić zagłębienie, dodać jajka, szczyptę soli i łyżkę octu. Wszystkie składniki wymieszać razem. Następnie wyrobić ciasto na jednolitą masę.
Ciasto ma mieć gęstość ciasta kluskowego. Wałkować partiami dosyć cienko (1 mm), starając się jak najmniej podsypywać mąką. Krajać radełkiem lub nożem na paski szerokości 3 cm, długości 15 cm. Każdy pasek przekrajać w środku wzdłuż na przestrzeni 5 - 6 cm i przewinąć.
Zrobić próbę temperatury tłuszczu (smalcu) wrzucając kawałeczek ciasta, jeżeli podpłynie i szybko zrumieni, można smażyć.
Ciasto omieść z mąki pędzelkiem, wkładać na tłuszcz, smażyć z dwóch stron na jasnozłoty kolor przewracając widelcem.
Wyjąć, osączyć na bibule, przełożyć na talerz, oprószyć cukrem pudrem. Układać w piramidkę na półmisku.
www.stylowi.pl




02.02.2015
CIELACZEK – sernik na ciemnym spodzie.
Składniki na ciasto:
_DSC1658
- 1 kostka masła (lub margaryny 250 g)
- 1/2 szklanki wody
- 3 łyżki kakao
- 1 łyżka cukru waniliowego
- 1 szklanka cukru
- 2 szklanki mąki
- 2 jajka
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
Składniki na masę serową:
- 500 g sera (z wiaderka)
- 1 szklanka cukru
- 1 budyń śmietankowy (bez cukru)
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej
- 2 jajka
Dodatkowo:
- Tortownica o średnicy 24 cm
- Papier do pieczenia
- Polewa czekoladowa (gotowa)
Wykonanie:
W rondelku rozpuściłam masło, wlałam wodę, wsypałam kakao i cukry. Składniki grzałam, aż do rozpuszczenia cukru, następnie zdjęłam z gazu i wystudziłam. Do miski wsypałam przesianą mąkę pszenną (z proszkiem do pieczenia), wbiłam jajka i wlałam rozpuszczone masło z cukrami i kakao. Dokładnie wymieszałam ciasto mikserem.
Tortownicę o średnicy 24 cm wyłożyłam papierem do pieczenia (samo dno) i wylałam ciasto.
Następnie zrobiłam masę serową. Do miski dałam ser, wsypałam cukier, budyń, mąkę ziemniaczaną, 2 żółtka i zmiksowałam. Białka ubiłam na sztywną pianę i dodałam do sera. Szpatułką wymieszałam ser. Następnie ser łyżką wyłożyłam na ciasto. Tak przygotowane ciasto włożyłam do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na około 50 minut. Gdy ciasto się upiekło i podstygło zrobiłam kratkę z polewy czekoladowej.
http://przepisyjoli.com/2015/01/cielaczek/




25.01.2015
Kremówka
Składniki:
- 2 płaty ciasta francuskiego
- cukier poder do posypania
krem
- 6 żółtek
- 2 szklanki mleka
- 220 ml śmietanki 30%
- 150 g cukru
- 1 łyżeczka cukru z prawdziwą wanilią (można zastąpić cukrem wanilinowym)
- 1 pełna łyżka mąki pszennej
- 3 pełne łyżki mąki ziemniaczanej
- 220 g masła w temp. pokojowej

Sposób wykonania:Blachę wyłożyć papierem do pieczenia. Umieścić na niej jeden płat ciasta i ponakłuwać widelcem. Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec w temp 200C ok 25 minut. Gdyby ciasto bardzo rosło w czasie pieczenia, otworzyć piekarnik i znów nakłuć widelcem.
Czynność powtórzyć z drugim płatem ciasta.
Przygotować krem:
Żółtka, obie mąki i pól szklanki mleka dobrze wymieszać, by nie powstały grudki. Pozostałe mleko zagotować z cukrem i cukrem z wanilią. Dodać śmietanę, wymieszać i zagotować. Teraz dodać wcześniej przygotowane żółtka z mąkami. Wszystko energicznie mieszać i zagotować. Ma powstać aksamitny budyń.
Miękkie masło miksujemy do białości i stopniowo dodajemy wystudzony już budyń.
Na dnie blachy ułożyć jeden blat ciasta (nakłuwaną stroną na wierzch). Na ciasto wyłożyć krem, wyrównać.
Drugie ciasto pokroić na 20 równych kawałków. Najlepiej nożem do pizzy.
Ułożyć je na kremie (ponakłuwaną stroną do dołu). Obficie posypać cukrem pudrem.
źródło: kobieceinspiracje.pl




22.01.2015
Ekspresowy murzynek na maślance (bez jajek)
Na wysokie ciasto w keksówce
Składniki:
- 3 szklanki mąki
- 2 szklanki maślanki/kefiru
- 1 szklanka cukru
- 0,5 szklanki oleju
- 2 duże łyżki dowolnego dżemu
- 2 czubate łyżki ciemnego kakao
- opakowanie cukru wanilinowego/przyprawy do piernika (u mnie cukier)
- 2 płaskie łyżeczki sody
Wymieszać wszystko w misce. Najlepiej, jeśli wszystkie składniki będą miała temperaturę pokojową. I w tym pośpiechu nie zapomnijmy przesiać mąki.
Pieczemy ok. 40 minut (do suchego patyczka) w 170-180 stopniach.
źródło: stylowi.pl




17.01.2015
Ciasto z kremem
Składniki
Biszkopt
- 4 duże jajka
- 6 łyżek cukru
- 4,5 łyżki mąki
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1,5 łyżki kakao
Krem
-250 g masła (lub masła roślinnego)
- 2 jajka
- 100 g cukru
- 1 łyżka kakao
Dodatkowo
- kilka łyżek dżemu porzeczkowego
- 100 ml wody
- 2 łyżki alkoholu
- szczypta kwasku cytrynowego
Wykonanie
Przygotowujemy dwa biszkopty. Z dwóch jajek oddzielamy białka od żółtek i ubijamy pianę. Gdy jest już sztywna, dosypujemy 3 łyżki cukru i ubijamy nadal. Dodajemy żółtka nie przestając miksować. Następnie delikatnie dosypujemy 3 łyżki przesianej mąki wraz z proszkiem do pieczenia (pół łyżeczki). Delikatnie mieszamy. Formę do pieczenia (o wymiarach 12 cm x 25 cm) wykładamy papierem i wypełniamy ciastem. Pieczemy około 30 minut w 170ºC. Drugi biszkopt przygotowujemy tak samo, z tą różnicą, że dodajemy 1,5 łyżki mąki i 1,5 łyżki kakao. Jeśli mamy dwie takie same formy, możemy oczywiście piec biszkopty jednocześnie.

Całe jajka ubijamy wraz z cukrem w naczyniu umieszczonym nad naczyniem z gorącą wodą. Taki zabieg sprawia, że cukier doskonale się rozpuszcza, a powstała masa jest puszysta. Masło ucieramy i dodajemy po łyżce przygotowane masy jajecznej. Czynność tę wykonujemy bardzo delikatnie, aby krem się nie zwarzył. Ważne, aby masę dodawać do masła w bardzo małych ilościach. Tak powstały krem dzielimy na dwie porcję, do jednej możemy dodać odrobinę soku z cytryny, do drugiej kakao.

Wystudzone biszkopty delikatnie przecinamy na pół. Do wody dodajemy alkohol i kwasek cytrynowy. Ponczujemy pierwszy blat biszkoptu, następnie smarujemy go dżemem z czarnej porzeczki. Ja użyłam domowego, przetartego dżemu o dosyć rzadkiej konsystencji, który doskonale nadaje się do takich wypieków. Każdy biszkopt skrapiamy ponczem. Na krem nakładamy ciasto w innym kolorze, kolejne warstwy to krem – biszkopt – krem – dżem – biszkopt. Na sam koniec ciasto smarujemy pozostałym kremem. Oczywiście kolejność kolorów jest dowolna. Ciasto schładzamy w lodówce najlepiej kilka godzin. Smacznego
źródło:stylowi.pl



15.01.2015
Ciasteczka Tiramisu
Składniki na 30 ciastek:
- 5 dużych jajek (osobno białka i żółtka)
- 1 szklanka cukru
- 3 łyżki kawy rozpuszczalnej
- pół szklanki mąki
- 1/4 łyżeczki soli
- kakao do oprószenia - około 2 łyżek
Składniki na krem:
- 3/4 szklanki serka mascarpone
- 1/4 szklanki cukru pudru
- 3 łyżki likieru migdałowego np. amaretto
- pół łyżeczki ekstraktu z wanilii
Ponadto:
- 170 g czekolady deserowej
Używając miksera z przysadką do ubijania białek ubić żółtka z połową cukru do białości (około 3 minuty). Dodać kawę rozpuszczalną i dalej ubijać przez 2 minuty. Dodać mąkę, wymieszać do połączenia (masa będzie dość gęsta).
W drugim naczyniu ubić białka ze szczyptą soli, aż będą sztywne. Dodać resztę cukru (pół szklanki), dalej ubijając.
Białka wymieszać z masą żółtkową (stopniowo dodając białka i mieszając), do połączenia.
Masę przełożyć do rękawa z gładką okrągłą końcówką i wyciskać na blachę nieduże ciasteczka (60 sztuk), w sporych odstępach od siebie (sporo urosną). Po wyciśnięciu oprószyć kakao.
Piec około 12 - 14 minut w 170ºC. Ostudzić na kratce. Przełożyć kremem z serka.Takie ciastka mogą być przechowywane przez 3 dni w szczelnym pojemniku.
www.stylowi.pl




09.01.2015
Jogurtowiec
Składniki:
Biszkopt:
- 3 jajka
- 3 żółtka
- 3/4 szklanki cukru
- 1 łyżeczka rumu – opcjonalnie
- 2/3 szklanki przesianej mąki tortowej
- 3 białka
- szczypta soli
Formę do pieczenia ( tortownicę lub prostokąt) wyłożyć na spodzie papierem, a boki wysmarować masłem i obsypać mąką.
W misce ubijać jaja z żółtkami i cukrem tak długo, aż masa stanie się puszysta i niemal biała. Delikatnie wmieszać rum i mąkę. Ubić białka na sztywno i również delikatnie połączyć z powstałą masą. Całość przełożyć do formy i wyrównać.
Piec w nagrzanym do 220 stopni C. piekarniku do momentu, aż ciasto będzie złote i będzie ładnie sprężynowało pod dotykiem (ok 25-30 min). Studzić w formie.
Przekroić na 3 równe blaty.
Krem jogurtowy:
- 500 ml kremówki min 30%, a najlepiej jeszcze więcej procent
- 400 ml jogurtu naturalnego ( typ grecki najlepszy)
- 3 łyżki cukru pudru
- 450 g jagód
- 2 łyżki żelatyny – jeśli wiecie, że ciasto zostanie zjedzone szybko, to spokojnie żelatynę można zastąpić śmietan-fixami w ilości zgodnej z przepisem z opakowania + jeden.
Żelatynę namoczyć i rozpuścić w minimalnej ilości gorącej wody (nie gotować!). Jagody zasypać cukrem. Ubić śmietanę, dodawać powoli jogurt i na końcu rozpuszczoną żelatynę. Wstawić do lodówki i gdy zacznie tężeć delikatnie wmieszać w krem jagody. Mają być całe, więc baaaardzo delikatnie!
Na 1 blat rozsmarować 1/3 kremu i czynność powtórzyć jeszcze 2 razy. Zjadać po kilku godzinach w lodówce.
źródło:stylowi.pl




05.01.2015
Ciasto "Pijak"
pijakSkładniki na biszkopt jasny:
- 3 jajka
- 1/2 szklanki cukru
- 1 szklanka mąki pszennej
- 1/2 szklanki oleju
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
Składniki na biszkopt makowo-kokosowy:
- 3 jajka
- 1/2 szklanki maku suchego
- 1/2 szklanki cukru
- 1/2 szklanki wiórków kokosowych
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
Ponadto:
Masło do wysmarowania blachy
Bułka tarta do wysypania
Masa:
- 0,5 l mleka
- 2 budynie śmietankowe
- 3/4 szklanki cukru
- 250 g masła
Polewa:
- 3 łyżki masła
- 2 łyżki kakao
- 3 łyżki mleka
- 4 łyżki cukru
Dodatkowo:
- 1 szklanka wódki
- 1 duża paczka biszkoptów
Wykonanie:
Przygotowanie ciasta zaczynałam od upieczenia biszkoptu. Wbiłam jajka (całe), wsypałam cukier i ubiłam mikserem na „kogel- mogel”. Następnie dodałam olej i zmiksowałam, na końcu wsypałam przesianą mąkę pszenną wraz z proszkiem do pieczenia i mieszałam robotem na wolnych obrotach. Tak przygotowane ciasto przelałam do wysmarowanej masłem i wysypanej bułką tartą blaszki o wymiarach 20/30 cm.
Włożyłam do piekarnika nagrzanego do temperatury 180 stopni na około 25-30 min.
Zabrałam się za przygotowanie drugiego biszkoptu makowo-kokosowego.Jajka wbiłam do naczynia, wsypałam cukier i mikserem ubiłam. Do ubitych jajek z cukrem dodałam mak, wiórki kokosowe i proszek do pieczenia. Całość lekko mieszałam mikserem na wolnych obrotach.
Ciasto wyłożyłam do wysmarowanej masłem i wysypanej bułką tartą blaszki o wymiarach 20/30 cm. Bardzo ważne jest to, że blaszki do pieczenia tych biszkoptów muszą być tych samych rozmiarów. Upiekłam biszkopt w temperaturze 180 stopni w około 30 minut.
Gdy ciasta się upiekły odstawiłam do wystygnięcia, a sama zabrałam się za zrobienie masy. Ugotowałam 0,5 l mleka, wsypałam 3/4 szklanki cukru i wlałam dwa budynie (rozpuszczone w 1/2 szklance mleka). Budyń po ugotowaniu odstawiłam do wystygnięcia. Następnie do miski dałam kostkę masła o temperaturze pokojowej i mikserem utarłam do białości. Do utartego masła dodawałam wystudzony budyń i cały czas miksowałam, aż do wyczerpania budyniu. Wszystko miałam przygotowane i zabrałam się za „składanie” ciasta.
Zaczęłam od biszkoptu jasnego. Na biszkopt nałożyłam połowę masy budyniowej, przykryłam biszkoptem makowo-kokosowym. Na biszkopt wyłożyłam drugą część masy budyniowej. Masę na cieście wyrównałam. Do miseczki przelałam alkohol, moczyłam w nim biszkopty i układałam na wierzchu masy budyniowej. Gdy ciasto miałam już „złożone” zrobiłam polewę. Do rondelka dałam 3 łyżki masła, 2 łyżki kakao, 3 łyżki mleka, 4 łyżki cukru. Składniki mieszając doprowadziłam do połączenia, ale nie do zagotowania. Tak przygotowaną polewą polałam moje ciasto z wierzchu (po nasączonych biszkoptach). Ciasto odłożyłam w chłodne miejsce.
To ciasto najlepiej smakuje następnego dnia.
źródło: http://przepisyjoli.com/2014/11/ciasto-pijak/




02.01.2015
Stefanka
Składniki
Masa budyniowa
- 0,5 l mleka
- kostka margaryny (może być też masło)
- 3/4 szklanki cukru
- 2 czubate łyżki mąki pszennej
- 2 czubate łyżki mąki kartoflanki
- lub 3 budynie w proszku
Przygotowujemy masę budyniową. 250 ml mleka zagotowujemy, a drugie 250 ml mieszamy z cukrem i mąką. Powstałą "mieszaninę" dolewamy do gotującego się mleka i cały czas mieszamy, aż zrobi się gęsta masa. Studzimy ją. Miękką margarynę rozmiksowujemy i dodajemy do niej ostudzoną masę. Wszystko dokładnie miksujemy.
Masa czekoladowa:
- 0,5 ml mleka
- 75 g masła
- 7 łyżek kaszy manny
- 3 łyżki cukru
- 100 g czekolady 70% (lub innej) lub kakao
Mleko gotujemy wraz z masłem i cukrem. Dodajemy czekoladę i po jej rozpuszczeniu dodajemy kaszę mannę. Gotujemy cały czas mieszając do momentu zgęstnienia masy. Kasza musi być gęsta.Gdy masa zgęstnieje ostudzić i wylać na herbatniki, wyrównać i na wierzchu ułożyć warstwę herbatników.
Masa śmietanowa
- 750 ml śmietany kremówki 30%
- 3 śmietan-fixy
- 3 łyżeczki cukru
- żelatyna rozpuszczona w ciepłej wodzie
Dodatkowo:
- około 30 sztuk herbatników
- biszkopty okrągłe
Foremkę wykładamy papierem do pieczenia. Na blaszce układamy warstwę herbatników. Teraz wykładamy masę budyniową i znów przykrywamy ją herbatnikami .Smarujemy je masą krówkową (jeśli jest za twarda, podgrzewamy na ogniu) i przykrywamy następną warstwą herbatników. Wykładamy na nie masę czekoladową (masy mogą być jeszce ciepłe) przykrywamy ją warstwą herbatników delikatnie je dociskając. Smarujemy je również masą krówkową. Następnie wylewamy masę z kaszy manny i znów układamy herbatniki. Herbatniki smarujemy masą krówkową i układamy na niej biszkopty, lekko dociskamy. Foremkę wkładamy do lodówki. Śmietankę ubijamy razem z fixami i cukrem, dodajemy rozpuszczoną żelatynę. Masę wykładamy na biszkopty. Wstawiamy do lodówki. Całość można polać polewą czekoladową. Ciasto najlepsze jest na drugi, trzeci dzień od przygotowania.
przepis własny



01.01.2015
Sernik z rosą.
Składniki:
- 1 szklanka mąki
- 120 g cukru
- 120 g margaryny
- 1 jajko
- 0,5 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 szczypta soli
Masa serowa
- 1 kg sera białego (najlepiej z wiaderka)
- 4 jajka
- 4 żółtka
- 1 szklanka cukru
- ¾ szklanki oleju
- 2 szklanki mleka
- 2 budynie waniliowe
Piana na wierzch
- 4 białka
- ½ szklanki cukru

Wszystkie składniki na ciasto starannie zagniatamy podsypując mąką i wkładamy do lodówki na około pół godziny. Po tym czasie ciasto wałkujemy i wykładamy nim dużą blachę nasmarowaną margaryną. Pieczemy ok. 20 minut, aż ciasto lekko się zrumieni.

Wszystkie składniki na masę serową przekładamy do dużej miski i mieszamy mikserem na najwyższych obrotach co najmniej 5 minut. Masa jest dosyć rzadka, ale dzięki temu sernik po upieczeniu będzie delikatny i puszysty. Masę serową wykładamy na upieczony spód i pieczemy ok. 50 minut w temperaturze 180 stopni.
Ubijamy białka, pod koniec ubijania dodajemy cukier i tak przygotowaną pianę wykładamy na sernik i wkładamy do piekarnika jeszcze na 15 minut. Piana nie może się spiec, w przeciwnym razie rosa nie wyjdzie.
Wyjmujemy z piekarnika, i spokojnie oczekujemy na pojawienie się słodkiej rosy.
zdjęcie:przyślijprzepis.pl





31.12.2014
Wznieśmy toast za nowy, pomyślny 2015 rok! Wszystkiego najlepszego!!!










30.12.2014
Ciasto kawowo-śmietankowe
Składniki na biszkopt:
- 1 szklanka mąki
- 1 szklanka cukru                  
- 6 jajek
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- krem nutella
- starta czekolada do dekoracji
Białka ubić z cukrem i dodać po jednym żółtku. Mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia, wsypać i wymieszać. Wylać ciasto do formy i piec w 180 stopniach około 40 minut. Po ostudzeniu przekroić na pól.
Składniki pianka kawowa:
- kawa cappuccino czekoladowa 130 g
- 2 szklanki mleka
- 4 opakowania śnieżki
- 2 kopiate łyżki żelatyny
Mleko zagotować z kawą cappuccino i ostudzić. Żelatynę rozpuścić w 1/2 szklanki gorącej wody i ostudzić. W międzyczasie do ostudzonej kawy wsypać 4 śnieżki i ubić. Na koniec dodać przestudzoną żelatynę. Wstawić na chwilkę do lodówki.
Jedną część placka posmarować kremem nutella i na niego wyłożyć piankę cappuccino. Wstawić do lodówki.
Składniki pianka śmietankowa:
- 500 g śmietana kremówka 30 %
- galaretka cytrynowa
- 1 łyżka cukru pudru
Galaretkę rozpuścić w szklance gorącej wody. Ostudzona wstawić do lodówki by lekko stężała. Śmietanę kremówkę ubić, dodać cukier puder i na koniec galaretkę. Wymieszać.
Przełożenie: ciasto - nutella - pianka cappuccino - placek - pianka śmietankowa - starta czekolada
źródło: stylowi.pl



Pyszny sernik ze śmietaną
Składniki:
- 1kg sera białego
- 1,5 szkl. cukru
- 6 żółtek
- 1 szkl. oleju
- 2 budynie śmietankowe
- 1 szkl. mleka
- 0,5 litra śmietany kremówki 36%
- Herbatniki na spód
- Rodzynki

Proste do przygotowania ciasto, a zachwyca wszystkich swoim smakiem.

Etapy przygotowania:

Żółtka + cukier utrzeć. Ser wymieszać z olejem, dodać do jajek. Budynie rozrobić w mleku i dodać do masy. Śmietanę ubić i dodać do sera. Białka ubić na sztywno i dodać do masy. Wsypać rodzynki. Herbatniki ułożyć na blaszce wysmarowanej wcześniej tłuszczem. Wlać masę serową. Piec około 1 godz. w temperaturze 180 stopni.
przepis własny





24.12.2014
Świąteczne życzenia


Stołów pięknie ozdobionych,
jadłem suto zastawionych
i prezentów z dwa tuziny,
niech zazdroszczą Wam rodziny!
Żadnych sporów, żadnych kłótni,
niechaj nikt nie będzie smutny
- grunt to dobre wieść pożycie,
a karpiowi... daruj życie!
I każdemu - przyjaciela,
co czasami łzę ociera...
i wszystkiego co Wam trzeba,
no i jeszcze gwiazdki z nieba.













Kakaowiec z białą kruszonką
 i galaretką

Składniki:
Kakaowiec:
-1 szklanka kefiru
-3 jajka
-3 łyżki kakao
-3 łyżki owoców z kompotu (ja dałam z konfitury)
-1 łyżeczka sody oczyszczonej
Kruszonka:
-20 dkg margaryny
-3 szklanki mąki pszennej
-1 szklanka cukru
-1 łyżka cukru z prawdziwą wanilią
Poncz:
-1/2 szklanki zimnej, przegotowanej wody
-1 kieliszek wódki
-1 łyżka cukru
Krem budyniowy:
-2 szklanki mleka
-1 opakowanie budyniu waniliowego
-3/4 szklanki cukru pudru
-1 łyżka cukru z prawdziwą wanilią
-25 dkg margaryny
Dodatkowo:
-1 galaretka wiśniowa
-1 opakowanie okrągłych biszkoptów
-polewa czekoladowa
-starte orzechy
Przygotowanie:
Kakaowiec:
Kefir, jajka, kakao, sodę i owoce wymieszać mikserem na jednolitą masę.
Kruszonka:
Margarynę stopić, lekko przestudzić i dodać przesianą mąkę i oba rodzaje cukru, wyrobić na kruszonkę, najlepiej widelcem. Do kruszonki wlać ciasto kakaowe i delikatnie całość wymieszać.
Ciasto wylać na natłuszczoną blaszkę o wymiarach ok. 25×30 cm wyłożoną papierem do pieczenia i piec w temp. 180 st. C przez ok. 45 min. Ostudzić.
Poncz:
Wszystkie składniki wymieszać.
Krem budyniowy:
Na mleku ugotować budyń waniliowy, ostudzić. Margarynę utrzeć z cukrem pudrem i cukrem z prawdziwą wanilią na puszystą masę. Następnie dodawać po łyżce zimnego budyniu i cały czas miksować. Krem powinien być puszysty.
Złożenie ciasta:
Galaretkę przygotować w 1 i 1/2 szklanki wody i wystudzić.
Kakaowiec przekroić na 2 płaty. Spodni płat ciasta nasączyć 1/3 ponczu i posmarować połową kremu budyniowego.
Na kremie ułożyć biszkopty nasączone w 1/3 ponczu i zalać je tężejącą galaretką. Wstawić ciasto do lodówki, by galaretka stężała.
Drugi płat kakaowca nasączyć 1/3 ponczu i posmarować pozostałym kremem. Posmarowaną stroną ciasto ułożyć na stężałej galaretce.
Ciasto polać polewą czekoladową i posypać tartymi orzechami.
Wstawić do lodówki na co najmniej kilka godzin.
źródło:stylowi.pl




Biszkopt makowy
Składniki:
- 25 dag mielonego maku (można kupić zmielony, gotowy)
- 7 żółtek
- 7 białek
- łyżka tartej bułki
- cztery łyżki kaszy manny
- szklanka cukru
- parę kropli esencji migdałowej

Mak moczyć przez godzinę w ciepłej wodzie. Odsączyć. Następnie go zmielić. Żółtka ubić z cukrem na kogel-mogel. Nie przestając ucierać, dodawać stopniowo zmielony mak, bułkę tartą, kaszę i esencję. Osobno ubić białka ze szczyptą soli. Dodawać po łyżce piany do żółtkowej masy, mieszając wszystko powoli drewnianą łyżką. Dno tortownicy wyłożyć papierem do pieczenia.
Rozgrzać piekarnik do 170 st. Piec 40 minut. Najlepiej kroić biszkopt na blaty następnego dnia lub po kilku godzinach.
przepis własny




Rolada kokosowa
Składniki:
-300 g herbatników
-2 łyżeczki kakao
-120 g cukru
-150 g cukru pudru
-150 g masła
-150 g wiórków kokosowych
Wykonanie:
Herbatniki zmielić w mikserze. Dodać kakao i rozpuszczony w niewielkiej ilości gorącej wody cukier (cukier wsypać do szklanki i uzupełnić wodą do połowy szklanki). Wodę z cukrem wlać do herbatników i dodać łyżkę masła. Całość wyrobić na jednolitą plastyczną masę i odstawić pod przykryciem. Resztę masła wymieszać dokładnie z cukrem pudrem i wiórkami. Czarną masę rozwałkować na papierze w cienki prostokąt. Położyć białą masę na czarnej i zwinąć. Całość zawinąć w papier i włożyć na przynajmniej dwie godziny do lodówki.
www.przyslijprzepis.pl





Babka piaskowa 
Składniki:
-5 jajek,
-1 szkl. cukru,
-1 szkl. zwykłej mąki pszennej,
-1 szkl. mąki ziemniaczanej,
-2 łyżeczki proszku do pieczenia,
-1 kostka masła bądź margaryny,
Można dodać również parę kropel aromatu śmietankowego lub waniliowego i rodzynki.
Uwaga:
Można podzielić ciasto na dwie części i do jednej dodać łyżkę kakao – babka dwukolorowa jest również bardzo popularna.
Wykonanie:
Przygotowanie jest bardzo łatwe – jajka ubijamy z cukrem, najlepiej mikserem, do nich dodajemy mąkę – stopniowo, cały czas mieszając, aby mąka połączyła się z jajkami, potem wsypujemy proszek do pieczenia. Masło nieco roztapiamy, by było miękkie, ale nie płynne. Nie wolno do babki wlewać gorącego masła – musimy odstawić je do ostygnięcia jeśli całkiem roztopiło nam się nad ogniem. Dodajemy masło do reszty składników, mieszamy i już możemy wypełnić blaszkę – do wysokości 3/4, ponieważ ciasto wyrośnie.
Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 200 st. C około godzinę. Oczywiście można babkę piaskową zrobić w dowolnej blaszce – nie musi to być typowa forma do babek. Jeśli takiej nie mamy, najlepsze są blaszki „keksówki” – wąskie, długie, dosyć wysokie.
www.stylowi.pl




Migdałowiec z krówką ( przepis z książki siostry Anastazji )
Masa migdałowa
-15 dag masła
-15 dag cukru
-2 łyżki miodu
-3 łyżki mleka
-30 dag płatków migdałowych
Wykonanie
Do garnuszka dać cukier, miód, masło i mleko - całość wymieszać i podgrzewać na wolnym ogniu. Dodać płatki migdałowe, zamieszać i lekko podsmażyć, około 2-3 minuty (cały czas mieszać i uważać by nie przypalić). Do wyłożenia na ciasto masa powinna być jeszcze ciepła, gdyż później trudniej będzie ją rozłożyć.
Masa śmietanowa I
-1/2 litra śmietany 36% (ew.30%)
-3 łyżeczki żelatyny
-cukier puder do smaku (nie koniecznie)
-1/4 szklanki gorącej wody
Wykonanie
Dobrze schłodzoną śmietanę ubić, (ewentualnie dodać cukier), dodać rozpuszczoną żelatynę.
Masa śmietanowa II
-1/2 litra śmietany 36% (ew. 30%)
-3 łyżki kakao
-2 łyżki cukru pudru
-4 łyżeczki żelatyny
-1/4 szklanki gorącej wody
WykonanieDobrze schłodzoną śmietanę ubić, dodać cukier i kakao, na końcu dodać rozpuszczoną żelatynę. Całość jeszcze raz lekko ubić.
Dodatki
1 paczka okrągłych biszkoptów
kilka kostek czekolady do dekoracji
1 puszka masy krówkowej
Przełożenie ciasta
Biszkopt - masa krówkowa - masa migdałowa- masa śmietanowa I - okrągłe biszkopty - masa śmietanowa II - wykończyć startą czekoladą.
www.stylowi.pl





                                                      
Ciasto Rzeszowiak
Ciasto jasne:
7 białek
1,5 szklanki cukru pudru
10 płaskich łyżek mąki ziemniaczanej  
1 łyżka octu 10%
0,5 łyżeczki proszku do pieczenia
3 łyżki kawy mielonej (mielonej, absolutnie nie (!) rozpuszczalnej)
szczypta soli
Biszkopt:
4 jaja
szczypta soli
4 kopiaste łyżki mąki pszennej tortowej
4 łyżki cukru1 kopiasta łyżka cukru z wanilią                
1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
Masa budyniowa:
7 żółtek
3 kopiaste łyżki cukru z wanilią
5 kopiastych łyżek cukru
0,5 litra mleka
3 łyżki mąki ziemniaczanej (z małą górką)
2 łyżki mąki pszennej tortowej (z małą górką)
250 gramów masła
Dodatkowo:
150 gramów gorzkiej czekolady

Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę. Dodać cukier puder, zmiksować przez około minutę, następnie przesiać mąkę z proszkiem do pieczenia, dodać ocet, zmiksować wszystko na średnich obrotach. Blaszkę o wymiarach 25x30 cm wyścielić papierem do pieczenia. Potem wyłożyć nierównomiernie ciasto białkowe tworząc łyżką nierówności.
Na ciasto przesiać na sitku kawę, posypać równomiernie dość grubą warstwą.
Następnie przygotować biszkopt.
Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę, dodać cukry, zmiksować na bezę, następnie dodać przesianą z proszkiem do pieczenia mąkę, połączyć wszystko na wolnych obrotach miksera.
Ciasto biszkoptowe delikatnie wyłożyć na warstwę kawową
Blaszkę włożyć do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piec około 35 - 40 minut, do suchego patyczka.
UWAGA: Po około 25 minutach ciasto może zacząć nam się zbytnio przypiekać, przykryjmy je folią aluminiową z wierzchu i pieczmy dalej, do upływu wyżej wymienionego czasu.
Ciasto schładzamy przy uchylonych drzwiczkach piekarnika, następnie wyjmujemy na blat.
Kiedy całkiem wystygnie, kroimy je na dwa płaty.
Potem przygotowujemy domowy budyń.
Z 0,5 litra zimnego mleka odlewamy szklankę, w niej rozprowadzamy żółtka, cukry i mąki (miksowałam bardzo krótko na wolnych obrotach miksera).
UWAGA: Nie doprowadzajmy do zapienienia się żółtek, mają być po prostu wymieszane z mlekiem.
Pozostałe mleko zagotowujemy z dodatkiem 250 gramów masła, mieszamy do rozpuszczenia tłuszczu, następnie wlewamy budyń i zagotowujemy na małym ogniu cały czas mieszając by nie powstały grudki.
Budyń odstawiamy do uzyskania temperatury pokojowej.
UWAGA: Ja ciasto odwróciłam "do góry nogami", tzn blat wierzchni (z biszkoptem na górze) dałam na spód.
Z całości kremu budyniowego oddzielamy 2/3 i rozprowadzamy go na spodzie ciasta, przykrywamy delikatnie drugim i leciutko z tzw. "czuciem" dociskamy.
Pozostały krem budyniowy wykładamy na wierzch ciasta i rozprowadzamy go po całości.
Ciasto wkładamy do lodówki na minimum parę godzin, do zgęstnienia budyniu.
Po tym czasie ciasto posypujemy startą na dużych oczkach gorzką czekoladą.
UWAGA: Czekolada będzie ładnie się ścierać kiedy na około 2 godziny przed użyciem wsadzimy ją do lodówki.
źródło:stylowi.pl





Makowiec
Składniki
Ciasto:
-3 szklanki maki    
-150 g margaryny
-3/4 szklanki cukru
-3 żółtka
-2 jaja
-60 g drożdży
-1/2 szklanki letniego mleka
-cukier waniliowy
Masa makowa:
-500 g maku
-100 g margaryny
-3 jaja
-3/4 szklanki cukru
-100 g mieszanych bakalii (orzechy włoskie, rodzynki, skórka pomarańczowa kandyzowana)
-olejek migdałowy
Przygotowanie:
Drożdże rozdrobnić, rozmieszać z cukrem 2 łyżkami mąki i łyżką mleka, rozczyn odstawić do wyrośnięcia w ciepłe miejsce. Pozostałe składniki wymieszać ze sobą, margarynę uprzednio stopić i ostudzić, wymieszać całość z rozczynem, dokładnie wyrobić ciasto aż będzie elastyczne i będzie odchodziło od rąk, gdy będzie za rzadkie dodać trochę mąki. Pozostawić do wyrośnięcia.
Mak zalać mlekiem, zagotować, ostudzić i zmielić w maszynce. Margarynę utrzeć z cukrem, dodawać mak, jaja, bakalie i doprawić do smaku olejkiem migdałowym.
Wyrośnięte ciasto zagnieść ponownie po czym rozwałkować dość cienko na 3 prostokąty. Prostokąt posmarować makiem, zawinąć boki na centymetr i zwijać roladę, roladę od razu zawinąć dokładnie w papier do pieczenia niezbyt luźno, ale tak by ciasto nie mogło zbyt wiele wyrosnąć. Taką czynność wykonać ze wszystkimi powstałymi prostokątami. Rolady piec w temp ok 180 stopni przez 50 minut. Gotowe rolady polukrować lukrem albo posmarować polewą czekoladową.
LUKIER: 1 białko, 3/4 szklanki cukru pudru, sok z cytryny. Białko ucierac z cukrem pudrem i sokiem z 1/2 cytryny na jednolitą masę.
www.stylowi.pl



Warstwowe z kremem
Biszkopt:
● 5 jajek                          
● 3 łyżki cukru
● 5 łyżek mąki pszennej
● 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
● łyżka octu
Krem budyniowy:
● 750 ml mleka
● 3 łyżki mąki pszennej
● 3 łyżki mąki ziemn.
● 2 żółtka
● 15 dag cukru
● 2 op. cukru wanil.
● kostka masła
Oraz:
● 2 galaretki brzoskwiniowe
● duża puszka brzoskwiń
● 40 dag kremu orzechowo- czekoladowego
● 2 wafle w czekoladzie
● op. biszkoptów
● kostka masła
● 330 ml śmietanki 30-proc.
● 5 łyżek cukru pudru
● galaretka cytrynowa
● gorzka czekolada

Biszkopt: białka ubijamy z cukrem. Dodajemy żółtka, ocet i mąkę wymieszaną z proszkiem. Ciasto wykładamy do wyłożonej papierem do pieczenia blachy (37x25 cm). Pieczemy w temp. 180 °C ok. 40 minut. Studzimy. Przekrawamy na 2 placki.
Krem budyniowy: 500 ml mleka zagotowujemy z cukrem. Wlewamy pozostałe mleko wymieszane z żółtkami i obiema mąkami. Gotujemy, energicznie mieszając, aż zgęstnieje. Studzimy i ucieramy z masłem.
Galaretki brzoskwiniowe rozpuszczamy w 1/2 l wody. Dodajemy syrop z brzoskwiń i pokrojone w kostkę owoce.
Na jeden placek wykładamy tężejącą galaretkę. Przykrywamy 2. plackiem. Krem orzechowo-czekoladowy podgrzewamy, mieszamy z pokruszonymi waflami. Wykładamy na placek. Następnie wykładamy krem budyniowy. Układamy biszkopty.
Śmietankę ubijamy z cukrem i galaretką cytrynową rozpuszczoną w 1/2 szkl. wody. Tężejącą wylewamy na ciasto. Posypujemy startą czekoladą.
http://www.przyslijprzepis.pl/przepis/warstwowe-z-kremem



Bogini Wenus
Składniki:
biszkopt jasny z 6 jaj
galaretka cytrynowa - 2 szt    
śmietana 30% - 400 ml
ser biały zmielony - 1/2 kg
śnieżki - 2szt
dżem brzoskwiniowy - 1 słoiczek 
wiórki kokosowe - 100gram
masło - 1/2kostki
cukier - 3 łyżki
Wykonanie:
1. upiec biszkopt przekroić na pół.
Galaretki rozpuścić w 2 szkl. wody, śmietanę ubić ze śnieżkami, dodać ser.
Gdy galaretka ostygnie wymieszać z przygotowaną masą. Odstawić do lekkiego stężenia, gdy pianka zacznie tężeć wyłożyć na biszkopt, przykryć drugą częścią biszkopta.Wierzch posmarować dżemem brzoskwiniowym i posypać wiórkami(na patelni rozpuścić masło, dodać cukier ,wiórki i chwilę podsmażać). Jeżeli ktoś lubi bardzo soczysty i wilgotny biszkopt można dolny płat biszkopta nasączyć.
źródło:winiary.pl




piernik migdalowy
Piernik migdałowy
Składniki:
-1 kostka masła (w temp. pokojowej)
-0,8 szklanki cukru pudru
-5 jajek
-1 i 1/4 szklanki mąki pszennej
-1/2 szklanki mąki ziemniaczanej
-2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
-2 łyżki przyprawy do piernika
-3 łyżki kakao
-10 dag kandyzowanej skórki pomarańczowej
-10 dag mielonych migdałów bez skórki
-10 dag całych migdałów
-3-4 łyżki konfitury morelowej
Wykonanie:
Masło utrzeć z cukrem na puch. Cały czas ucierając, wbijać kolejno jajka. Przesianą mąkę wymieszać z mąka ziemniaczaną, proszkiem do pieczenia, kakao i przyprawą do piernika. Mieszankę suchych składników dodać do masy maślanej cały czas miksując. Wsypać mielone migdały i skórkę pomarańczową, wymieszać łyżką.

Ciasto wyłożyć do natłuszczonej i wysypanej bułką tartą formy o wymiarach 25×11 cm. Wyrównać powierzchnię, ułożyć całe migdały lekko wciskając je w ciasto. Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec 40 minut w 180 C.
Konfiturę morelową przetrzeć przez sito lub zmiksować blenderem i wymieszać z łyżką gorącej wody.
Ciepły piernik posmarować morelową glazurą.
źródło:http://przepisyjoli.com/




Klasyczne kokosanki
Składniki:
-4 białka;
-1 szklanka cukru;
-30 dag wiórków kokosowych (np. Bakalland);
-starta skórka z cytryny.

Wykonanie:

Białka należy ubić dokładnie, w trakcie ubijania dodać cukier. Pod koniec ubijania dodać wiórki kokosowe i skórkę z cytryny. Wszystko dokładnie wymieszać. Na natłuszczoną blachę nakładać łyżeczką i formować stożki Piec około 25 minut w temperaturze 160 - 170 °C. Smacznego.
www.stylowi.pl








Sernik wiedeński
Składniki:
-1 kg twarogu (ja użyłam z wiaderka)
-1 budyń waniliowy
-8 jajek
-125 g miękkiego masła
-1 laska wanilii lub aromatu waniliowego
-1 szklanka cukru
-ewentualnie bakalie wg uznania
Wykonanie:
Jajka myjemy i oddzielamy żółtka od białek. Mikserem ubijamy żółtka z cukrem na białą puszystą masę. Ciągle miksując stopniowo dodajemy twaróg, miękkie masło, budyń i ziarenka wanilii. Z białek ubijamy sztywną pianę i delikatnie drewnianą łyżką mieszamy z masą serową.
Tortownicę smarujemy masłem i obsypujemy bułką tartą, sernik przekładamy do przygotowanej tortownicy. Pieczemy w 170 stopniach przez ok. 1 godzinę. Po upieczeniu wyłączyć piekarnik, ale ciasto zostawić w środku przez około 20 minut. Po tym czasie lekko uchylić drzwiczki i chwilę odczekać. Warto!
Chłodny sernik można polać polewą czekoladową lub posypać cukrem pudrem.




Pączki ziemniaczane
Składniki (30 pączków średniej wielkości):
-1/2 kg ugotowanych ziemniaków
-rozczyn drożdżowy z 50 g drożdży
-1/3 kostki masła
-2 żółtka
-60 dag mąki pszennej
-szczypta soli
-konfitura z żurawiny
-marmolada z dzikiej róży
ponadto:
-1/2 kg smalcu
-1/2 l oleju
-cukier puder
-lukier gęsty
Przygotowujemy rozczyn ziemniaczany.
Obrane i ugotowane ziemniaki jeszcze ciepłe przeciskamy przez praskę. Dodajemy do nich wyrośnięty rozczyn drożdżowy. Zarabiamy kleistą masę drewnianą łyżką lub (tak jak ja) ręką. Odstawiamy rozczyn do ponownego wyrośnięcia.
Zarabiamy ciasto.
Do rozczynu dodajemy żółtka, mąkę pszenną, sól oraz roztopione i przestudzone masło. Wyrabiamy gęste i sprężyste ciasto. Gęstość ciasta regulujemy mąką (wszystko zależy od ziemniaków: bardziej wilgotne, będą wymagały dodania większej ilości mąki, a te mączyste- mniejszej). Przenosimy ciasto do oprószonej mąką, czystej miski, przykrywamy i odstawiamy w ciepłe miejsce na 30 minut. Wyrośnięte przenosimy na stolnicę i kieliszkiem do wina wykrawamy kółka. Na środek każdego placka kładziemy nadzienie (konfiturę, dżem, powidła, marmoladę) i formujemy go w kulkę (ja najpierw sklejam brzegi kółka w pierożek, następnie podciągam ciasto tworząc sakiewkę i w rękach roluję je w kuleczkę- zapobiegnie to wydostawaniu się nadzienia). Każdego pączka spłaszczam nieco i odstawiam na 30 minut w ciepłe miejsce do napuszenia.
Smalec i olej rozgrzewamy w garnku. Smażymy kulki w głębokim tłuszczu, aż się zezłocą. Wyjmujemy je następnie i odsączamy na papierowych ręcznikach. Studzimy wszystkie i oprószamy cukrem pudrem lub polewamy lukrem.
źródło:stylowi





Ciasto bananowe ucierane z makiem
Składniki:
na foremkę o wymiarach 15 cm x 20 cm
- 50 g masła, miękkiego
- 150 ml cukru
- 150 ml jogurtu
- 1 jajko
- 2 banany, rozgniecione
- 50 ml maku
- 1 łyżeczka cukru waniliowego
- 250 ml mąki
- 1 lyżeczka sody oczyszczonej
Krem serowy 
- 250 g kremowego serka, typ philadephia
- 3 łyżki masła, miękkiego
- 1 łyżka soku z limonki
- 300 ml cukru pudru
- aromat waniliowy
Wykonanie: Utrzeć  masło z cukrem. Dodać jajko, jogurt i banany. Wymieszać wszystkie suche składniki i dodać do masy. Połączyć delikatnie za pomocą łyżki.
Wylać ciasto do foremki wyłożonej pergaminem i piec w piekarniku na 170º przez 35 - 40 minut.
Przygotuj krem. Utrzyj masło z cukrem po czym dodaj serek, sok z limonki i aromat. Wymieszaj krem i pokryj nim ostudzone ciasto. Wstaw ciasto do lodówki, aby krem się schłodził, wtedy ciasto będzie się łatwo kroić.
www.stylowi.pl




krajanka makowo kokosowa
Krajanka makowo-kokosowa
Składniki:
-6 jajek
-1 kostka masła (250 g)
-2,5 szklanki mąki pszennej
-1/4 szklanki cukru pudru
-1 łyżeczka proszku do pieczenia
-3 łyżki mąki ziemniaczanej
-3 łyżki maku mielonego (może być w całości)
-3 łyżki wiórek kokosowych
-1/2 szklanki cukru
-1 puszka mała maku
Wykonanie:
Mąkę pszenną przesiałam, wsypałam 1/4 szklankę cukru pudru, łyżeczkę proszku do pieczenia, kostkę masła. Z tych składników zagniotłam ciasto i włożyłam do lodówki na ok 30 minut. Gdy ciasto się schłodziło, odłożyłam 1/4 ciasta, a resztą wylepiłam dno blachy (blacha o wymiarach 22/32 cm).
W misce ubiłam 2 jajka, do jajek dodałam mak z puszki, dokładnie wymieszałam i wyłożyłam na ciasto w blaszce.
Białka z 4 jajek ubiłam na sztywno z odrobiną soli, następnie wsypałam 1/2 szklanki cukru, 3 łyżki wiórek kokosowych, 3 łyżki maku mielonego (lub w całości) i 3 łyżki mąki ziemniaczanej.
Wszystko połączyłam ubijając mikserem.
Tak przygotowane ciasto wyłożyłam na masę makową, następnie starłam na górę pozostawioną wcześniej ćwiartkę ciasta. Piekarnik nagrzałam do 180 stopni i włożyłam ciasto na około 50 minut. Gdy ciasto się upiekło i wystygło pokroiłam na wąskie kawałki.
źródło:http://przepisyjoli.com/




Pijana śliwka
Składniki
Biszkopt:
- 5 małych jajek;
- 5 łyżek mąki;
- 5 łyżek cukru;                            
- 2 łyżki kakao;
- ½ łyżeczki proszku do pieczenia.
Masa:
- 2 i ½ szklanki mleka;
- 1 szklanka cukru pudru;
- 1 cukier waniliowy;
- 2 małe budynie waniliowe bez cukru;
- 4 żółtka;
- 1 i ½ kostki masła;
- 1 opakowanie suszonych śliwek kalifornijskich;
- alkohol (około 1 kieliszka spirytusu).
Polewa:
- 1 czekolada mleczna;
- 1 czekolada gorzka;
- 100 g masła;
- pół szklanki kwaśnej śmietany;
- dowolna galaretka;
- ½ szklanki wrzątku do rozpuszczenia galaretki.
Przygotowanie
Biszkopt:
Białka ubić z cukrem na bardzo sztywną pianę. Dodać żółtka i jeszcze ubijać. Następnie dodać mąkę, kakao, proszek do pieczenia i bardzo delikatnie wymieszać. Wylać do formy (wyłożonej papierem do pieczenia). Włożyć do nagrzanego piekarnika i piec około 20 minut w temperaturze 180 °C do tzw. suchego patyczka.
Krem budyniowy:
Śliwki namoczyć w ciepłej wodzie, odsączyć i pokroić w kostkę.
Pół litra mleka zagotować z cukrem i cukrem waniliowym, budynie i żółtka rozmieszać w około pół szklanki mleka i przecedzić przez siteczko. Ugotować budyń. Wystudzić.
Masło utrzeć na puszystą masę. Ucierając dodawać po łyżce zimny budyń. Do gotowej masy dodać alkohol i wymieszać. Na ostudzony biszkopt rozsmarować masę. Na masie poukładać śliwki.
Polewa:
W rondelku roztopić masło, dodać kostki czekolady i mieszać, aż czekolada się rozpuści. Na końcu dodać śmietanę. Odstawić do przestudzenia, następnie dodać rozpuszczoną i schłodzoną galaretkę. Wymieszać. Przygotowaną polewą polać wierzch ciasta.
źródło:stylowi.pl




Pince-Polo
Biszkopt:
- 4 jajka
- ½ szklanki cukru
- ½ szklanki maki pszennej
- ½ łyżeczki proszku do pieczenia
- 1-2 łyżki kakao
- Sok z cytryny
Ciasto:
- 6 białek
- Szklanka cukru
- Ok 100 dag Prince Polo ( 5 małych wafelków lub 3 duże)
- 100 g orzechów włoskich
- 100 g orzechów laskowych
- Masło do formy
Krem:
- 6 żółtek
- 5 łyżek cukru
- 10 dag masła
Dekoracja:
- Gotowa polewa czekoladowa lub czekolada mleczna.
Przygotowanie:
Białka ubij z cukrem. Dodaj żółtka i nadal ubijaj. Wsyp do tego mąkę, proszek do
pieczenia i kakao. Bardzo delikatnie wymieszaj.
Biszkopt wlej do wysmarowanej tłuszczem blachy, wstaw do piekarnika i piecz ok. 25
minut w 170 stopniach. Ostudzony biszkopt nasącz przegotowaną wodą z dodatkiem soku z
cytryny.
6 białek ubij na sztywną pianę i dalej ubijając, stopniowo dodawaj cukier. Dodaj
pokrojone Prince Polo, zmielone orzechy. Masę wylej do natłuszczonej formy i piecz ok. 20
minut w 170 stopni.
Żółtka ubij z cukrem na parze. Ostudź. Masło utrzyj i dalej ucierając dodawaj masę
żółtkową.
Na nasączony biszkopt kakaowy wyłóż krem, a potem ciasto z Prince Polo. Musicie
lekko docisnąć. Na koniec udekoruj ciasto. Ja użyłam czekolady mlecznej. Przed podaniem
schłodź je w lodówce.
źródło:stylowi.pl



Nanaimo 
Składniki na spód:
-½ szklanki masła                                                        
 -⅓ szklanki cukru
-1 jajko
-3 łyżki kakao
-1¾ szklanki dowolnych ciastek
-1 szklanka wiórków kokosowych
-½ szklanki płatków migdałów (niekoniecznie)
Składniki na krem:
-⅓ szklanki masła
-2 łyżki proszku budyniowego
-¼ szklanki śmietanki 30% lub 36%
-2 szklanki cukru pudru (ja dałam 1 i i tak krem był słodki)
Przygotowanie spodu:
1. Przygotuj foremkę 20 x 20 cm wykładając ją folią aluminiową.
2. Masło roztop na średnim ogniu. Dodaj brązowy cukier, kakao i wszystkie składniki dobrze połącz. Zdejmij z ognia i lekko przestudź.
3. Do masy dodaj rozbełtane wcześniej jajko i dokładnie wymieszaj ok 2 min. (Masa nieco zgęstnieje)
4. Dodaj zmiksowane na bardzo drobno krakersy, kokosowe wiórki i migdały. Wszystko wymieszaj i wyłóż masą przygotowaną formę. Wstaw do lodówki na 30 min.
Przygotowanie kremu: 1. Miękkie masło ucierać z proszkiem budyniowym i śmietanką aż powstanie gładka, puszysta, prawie że biała masa.
2. Dodać cukier i ucierać za pomocą miksera jeszcze ok 5 min.
3. Krem wyłożyć na schłodzony spód. Wstaw do lodówki na kolejne 30 min.
www.stylowi.pl




Oponki serowe
Składniki:
-500 g twarogu
-500 g mąki pszennej
-4 żółtka
-pół szkl. cukru
-2 łyżeczki cukru waniliowego
-1 czubata łyżeczka sody oczyszczonej
-1 łyżeczka octu
-220 ml śmietany 12 %
-1 litr oleju (do smażenia)
-4 łyżki cukru pudru (do posypania)
Wykonanie:
Ser zmielić przez maszynkę lub ugnieść dokładnie tłuczkiem do ziemniaków. Do sera dodać przesianą mąkę, sodę, cukier, żółtka, spirytus (ocet), śmietanę i cukier waniliowy. Wyrobić ciasto. Podzielić na dwie części i każdą rozwałkować na grubość około 1,5 cm. Wykrawać szklaną koła. W środku wykroić mniejsze kółko za pomocą kieliszka. Tłuszcz rozgrzać do temp. 180 stopni. Oponki smażyć partiami. Każdą porcję dokładnie osuszyć na ręczniku papierowym i po wystygnięciu posypać cukrem pudrem.





Kukułka 
Składniki:
Biszkopt ciemny:
-6 jaj
-1szkl. mąki
-1szkl. cukru
-1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
-1czubata łyżka kakao
Biszkopt jasny :
-4 jaja
-pół szkl. mąki ziemniaczanej
-pół szkl. mąki pszennej
-1 łyżeczka proszku do pieczenia
-szkl. cukru
Masa śmietanowa:
-dwie śmietany 30% ( 0,5 l. każda )
-8 łyżeczek żelatyny
-cukier puder do smaku (około 2- 3 łyżki na 0,5l śmietany)
Poncz :
-3 łyżki kawy rozpuszczalnej
-czekolada gorzka (100g)
-czekolada mleczna (100g)
-3-4 kieliszki wódki
-3 łyżki cukru
Wykonanie:
BISZKOPT CIEMNY : Żółtka oddzielić od białek . Białka ubić na sztywno , porcjami dosypywać cukier , miksować do momentu rozpuszczenia się cukru , dodać żółtka , miksować . Mąkę zmieszać z proszkiem do pieczenia i kakao , dodać do masy jajecznej , delikatnie wymieszać . Przelać do formy. Piec 25-30 minut w temp.175*C Biszkopt po upieczeniu i wystudzeniu przekroić na dwie części .
BISZKOPT JASNY: Wykonać tak samo jak biszkopt ciemny . Po upieczeniu wystudzić i połamać na kawałki wielkości mniej więcej dużego orzecha włoskiego ( mogą być większe )
PONCZ: Kawę zaparzyć w szklance wody , przelać do garnka , dodać połamane czekolady i cukier , podgrzewać do rozpuszczenia się czekolad , wystudzić . Do wystudzonego dodać wódkę , wymieszać BITA ŚMIETANA: 4 łyżeczki żelatyny rozpuścić w 1/3 szklanki wrzącej wody . Śmietanę ubić razem z cukrem pudrem ,dodać wystudzoną żelatynę , wyłożyć na pierwszą część biszkopta ciemnego , na śmietanę poukładać ciasno połamany biszkopt jasny , polać dokładnie wystudzonym ponczem . Tak samo zrobić z drugą śmietaną i wyłożyć na naponczowny biszkopt , przykryć drugą częścią ciemnego biszkopta , udekorować według uznania .
www.stylowi.pl





Pleśniak
Składniki:
-2,5 szklanki mąki pszennej
-180 g masła
-2 szklanki cukru
-1 cukier waniliowy
-2 łyżeczki proszku do pieczenia
-1 łyżka śmietany 18%
-5 jajek
-1 łyżka mąki ziemniaczanej
-słoik dżemu z czarnej porzeczki
Wykonanie:
Żółtka oddzielić od białek.
Mąkę przesiać do miski, dodać pokrojone w kostkę zimne masło, cukier waniliowy, 1 szklankę cukru, proszek do pieczenia, żółtka, łyżkę śmietany i wymieszać do uzyskania kruszącego się ciasta. Tortownicę o średnicy 28 cm wysmarować masłem i wykleić spód zużywając 2/3 ciasta. Tortownicę wyklejoną ciastem włożyć na 10 minut do lodówki.
Białka ubić na sztywną pianę, pod koniec ubijania wsypując porcjami szklankę cukru i jedną łyżkę mąki ziemniaczanej.
Na spód z ciasta w tortownicy wyłożyć dżem z czarnej porzeczki, na dżem wyłożyć pianę z białek, a na pianę pokruszyć resztę ciasta.
Ciasto piec 45 minut w temp. 180 stopni.
http://przepisyjoli.com/2014/05/plesniak/




Kostka alpejska
ciasto biszkoptowe:
-3 jajka
-2 czubate łyżki mąki
-2 czubate łyżki mąki ziemniaczanej
-1/3 szklanki cukru
-1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
-2 łyżki kakao
Krem kajmakowo-bezowy:
-180 g masła
-puszka masy kajmakowej
-25 dkg bez
Masa śmietanowa:
-400 ml kremówki 36%
-2,5 łyżeczki żelatyny
-½ tabliczki gorzkiej czekolady
Wykonanie:
ciasto biszkoptowe: Białka ubić na sztywno. Dodać cukier dalej ubijać, następnie dodawać po jednym żółtku. Na koniec wsypać przesiane mąki, proszek i kakao. Delikatnie zamieszać łyżką. Wylać do blachy o wym. 25x36 cm wyłożonej papierem do pieczenia. Wstawić do nagrzanego piekarnika do 175˚C i piec ok.20-25 minut.

Krem kajmakowo-bezowy: Miękkie masło utrzeć na puch. Dodawać po łyżce masy kajmakowej i miksować. Na koniec dodać pokruszone bezy wymieszać.

Masa śmietanowa: Żelatynę rozpuścić w niewielkiej ilości gorącej wody i pozostawić do ostygnięcia. Dobrze schłodzoną w lodówce śmietanę ubić na sztywno. Na koniec wlać żelatynę i zamieszać.

Na ciasto wyłożyć krem kajmakowy, bitą śmietanę. Posypać startą gorzką czekoladą.
źródło:http://stylowi.pl/26105031



Drożdżowe rożki z jabłkami
Składniki na ciasto:
ILOŚĆ: 16 rożków
-2,5 szklanki mąki pszennej
-12 g suchych drożdży
-2 żółta ( białka zostawiamy do posmarowania wierzchu )
-2 czubate łyżki cukru
-16 g cukru waniliowego
-¾ szklanki ciepłego mleka
-szczypta soli
-80 g masła, miękkiego
Składniki na nadzienie:
-4 średnie jabłka ( u mnie papierówki )
-½ cynamonu
-łyżka płynnego miodu
-2 łyżeczki soku z cytryny
Wykonanie:
Wszystkie składniki na ciasto przekładamy do miski i wyrabiamy, aż stanie się gładkie i elastyczne. Odstawiamy w ciepłe miejsce na godzinę, pod przykryciem.
Jabłka obieramy i kroimy w niewielką kostkę, dodajemy sok z cytryny, miód oraz cynamon, mieszamy.
Po godzinie ciasto ponownie krótko wyrabiamy i wałkujemy dosyć cienko. Wycinamy kwadraty o wym. 10 x 10 cm i nakładamy po łyżeczce nadzienia. Rogi zlepiamy tak, aby powstał trójkąt. Przekładamy na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia, przykrywamy ściereczką i czekamy ok. 20 min. do napuszenia. Przed pieczeniem rożki smarujemy lekko ubitym białkiem z łyżką wody.
Wkładamy do piekarnika na 20 – 25 min, do złotego koloru w temp. 180 C. Po wyjęciu posypujemy cukrem pudrem i podajemy.
źródło: stylowi.pl




Drożdżowe ciasto z serem i morelami
Ciasto:
-30 g świeżych drożdży
-3 łyżki cukru                                                                  
-1 jajko
-szczypta soli
-250 ml mleka (letniego)
-80 g masła (rozpuszczonego)
-700 g mąki
Obłożenie:
-500 g twarogu
-3 jajka
-5 łyżek cukru
-2 łyżki mąki ziemniaczanej
-1 kg moreli (ważne, aby były dojrzałe i słodkie)
Wykonanie:
Rozetrzeć drożdże z łyżką cukru, aż staną się płynne. Odstawić na 15 minut. Utrzeć jajko z resztą cukru i solą. Do mąki dodać drożdże, utarte jajko, letnie mleko i rozpuszczone masło. Wyrobić ciasto. Przykryć miskę wilgotną ściereczką i odstawić na 30 minut.
Twaróg utrzeć z jajkami i cukrem. Dodać mąkę ziemniaczaną, zmiksować. Morele umyć, pokroić na połówki, usunąć pestki.
Ciasto przebić (uderzyć w nie pięścią) i wylepić nim formę wyłożoną papierem do pieczenia. Na wierzchu rozsmarować masę serową i ułożyć morele. Piec 40 minut w 200 stopniach.
źródło: http://stylowi.pl/25956976



Marchewkowe muffinki 
Składniki na 15 muffinów:
-2 szklanki mąki    
-2 łyżeczki sody
-1 szklanka cukru
-2 łyżeczki cynamonu
-¼ szklanki wiórków kokosowych (dałam ½ szklanki)
-3 większe marchewki (by otrzymać dwie szklanki startej)
-3 jajka
-¾ szklanki oleju
-odrobina zapachu waniliowego (dałam ekstrakt waniliowy)
-2 mniejsze jabłka
Wykonanie:
Mąkę przesiać z sodą i cynamonem. Dodać cukier i wiórki kokosowe. Zamieszać. Jajka rozbełtać, dodaj olej. Obrać jabłka ze skórki, zetrzeć na dużych oczkach, połączyć z jajkami i olejem. Marchewki zetrzeć na tarce na dużych lub małych oczkach (starłam na małych), dodać do jajek, oleju i jabłek, wymieszać. Połączyć składniki suche z mokrymi. Wysmarować formę muffinkową masłem lub wyłożyć papilotkami. Ciasto nakładać do ¾ wysokości (nakładałam więcej). Piec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez ok. 20 minut (piekę ok. 30 minut, ale to zależy od naszego piekarnika ;). Ozdobić przed włożeniem do piekarnika połówkami orzechów włoskich (pominęłam). Studzić na kratce. Wystudzone muffiny ewentualnie tak jak ja przyozdobić lukrem i wiórkami kokosowymi.
źródło: stylowi.pl



Ciasto budyniowe z gruszkami
Składniki na ciasto:
- 4 jajka
- 1 szklanka cukru
ciasto- 1 1/2 szklanki mąki
- 4 łyżki wody                                              
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 2 łyżki kakao
Składniki na budyń:
- 60 dag gruszek
- 2 budynie śmietankowe
- 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
- 1/2 szklanki mleka
- 3 łyżki cukru
Składniki na smażony kokos:
- 150 g masła
- 100 g cukru pudru
- 200 g wiórek kokosowych
- 2 jajka
Dodatkowo:
Masło do wysmarowania formy i bułka tarta do wysypania formy.
Wykonanie:

Jajka ubiłam z cukrem, podczas ubijania dodawałam powoli po łyżce wody. Wsypałam przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia i kakao, wszystko dokładnie wymieszałam, następnie wylałam na blachę wysmarowaną masłem i wysypaną tartą bułką.
Moja blacha była o wymiarach 22x32cm.
Ciasto włożyłam do piekarnika nagrzanego do 180 stopni. Gdy ciasto się piekło, ja przyszykowałam budyń i podsmażyłam kokos. Z dwóch gruszek ugotowałam kompot (ok 0,5 l).
Ugotowane gruszki wyjmowałam z kompotu, wsypałam 3 łyżki cukru. Rozpuściłam 2 budynie śmietankowe z łyżeczką mąki ziemniaczanej i pół szklanki mleka. Na kompocie ugotowałam budyń.
Pozostałe gruszki obrałam i pokroiłam w plasterki.
Następnie przygotowałam smażony kokos. 150 g masła rozpuściłam z 100 g cukru pudru, dodałam 200 g wiórek kokosowych
i chwilę smażyłam. Gdy wiórki były podsmażone ostudziłam, wbiłam 2 jajka i dokładnie widelcem całość wymieszałam.
Po około 20 minutach wyciągnęłam podpieczony biszkopt.
Na biszkopcie ułożyłam pokrojone w plasterki gruszki, na gruszki wylałam budyń gruszkowo-śmietankowy a na wierzch wyłożyłam usmażony kokos.
Ciasto jeszcze raz włożyłam do piekarnika na 15 min.
Jest to bardzo dobre ciasto i wszystkim smakuje.
źródło: http://przepisyjoli.com/2014/09/ciasto-budyniowe-z-gruszkami/



Amerykaniec
Składniki:
- 2 szkl. maki
- 1 szkl. cukru
- 4 jajka
- 1 łyżeczka sody
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1 szkl. oleju
- 2 łyżki kakao
- 1 łyżka cynamonu
- 4 jabłka
Wykonanie:
Oddzielamy białka od żółtek i ubijamy. Dodajemy cukier, następnie żółtka. Powoli, cały czas miksując dodajemy mąkę, sodę, proszek. dolewając olej. Na końcu dosypujemy  kakao. Do ciasta dodajemy pokrojone w kostkę jabłka. Ciasto jest dosyć gęste. Przekładamy do wysmarowanej margaryną tortownicy i wstawiamy do nagrzanego na 180 stopni piekarnika na 40 minut. Upieczone, ostudzone ciasto można polać polewą czekoladową, polukrować lub ozdobić wg. uznania. Ciasto zawsze się udaje, jest wilgotne, świetnie smakuje. Takie na co dzień.
przepis własny




Ciasto  najprostsze pod słońcem
Ciasto najprostsze pod słońcem

Składniki na ciasto

2 jajka
1 szklanka cukru (200 g)
0,5 szklanki oleju
3 łyżki dżemu ( u mnie czarna porzeczka)
2 szklanki mąki (280 g )
1 szklanka mleka
0,5 gorzkiej czekolady
1 łyżka kakao
1 łyżeczka sody
1 łyżeczka kawy rozpuszczalnej

Składniki na masę serową

0,5 kg sera sernikowego
3 jajka
3 łyżki cukru
1 mały budyń bez cukru

Wykonanie ciasta

Wymieszać jajka ubić z cukrem, mleko podgrzać i rozpuścić w nim czekoladę. W drugiej misce przesiać mąkę z sodą, kakao i kawą rozpuszczalną. Jak mleko z czekoladą lekko przestygną wymieszać je z jajkami, olejem i dżemem. Następnie dodać suche składniki i połączyć, krótko mieszając.

Wykonanie masy serowej

Wymieszać wszystkie składniki.

Wylać ciemne ciasto na brytfankę wyłożoną papierem do pieczenia (wymiary 25/33 cm) na to wylać masę serową w esy floresy, można zamieszać widelcem. Pieczemy około 45 min w temp. 180 st. C.
Składniki na ciasto
-2 jajka
-1 szklanka cukru (200 g)
-0,5 szklanki oleju
-3 łyżki dżemu ( u mnie czarna porzeczka)
-2 szklanki mąki (280 g )
-1 szklanka mleka
-0,5 gorzkiej czekolady
-1 łyżka kakao
-1 łyżeczka sody
-1 łyżeczka kawy rozpuszczalnej

Składniki na masę serową
-0,5 kg sera sernikowego
-3 jajka
-3 łyżki cukru
-1 mały budyń bez cukru
Wykonanie ciasta
Wymieszać jajka ubić z cukrem, mleko podgrzać i rozpuścić w nim czekoladę. W drugiej misce przesiać mąkę z sodą, kakao i kawą rozpuszczalną. Jak mleko z czekoladą lekko przestygną wymieszać je z jajkami, olejem i dżemem. Następnie dodać suche składniki i połączyć, krótko mieszając.
Wykonanie masy serowej .Wymieszać wszystkie składniki.
Wylać ciemne ciasto na brytfankę wyłożoną papierem do pieczenia (wymiary 25/33 cm) na to wylać masę serową w esy floresy, można zamieszać widelcem. Pieczemy około 45 min w temp. 180 st. C.
http://zszywka.pl/p/ciasto-najprostsze-pod-
sloncemsklad-10535624.html



Rafaello na krakersach
Składniki:
- 2,5 dużej paczki krakersów,
- 300 g wiórek kokosowych,
- 3 szklanki mleka,
- 1 szklanka cukru,
- po 3 łyżki mąki ziemniaczanej i pszennej
- 1,5 kostki masła
Wykonanie:
Krakersy układamy na tacy lub małej blaszce i 
smarujemy kremem wykonanym w następujący sposób:
z mleka ,cukru i obydwu mąk gotujemy budyń, studzimy go a następnie ucieramy z miękkim masłem dodajemy wiórki.
Warstwy: krakersy,krem,krakersy,krem,krakersy i krem.
Posypujemy na wierzchu wiórkami.
http://revolucjawkuchni.manifo.com/rafaello-na-krakersach





Zebra czekoladowa
Składniki:
- 5 jaj
- 1 szkl. cukru
- 3 szklanki mąki pszennej
- 1 szklanka oleju
- 1 szklanka oranżady lub Fanty
- 2 łyżki mąki pszennej
- 2 łyżki kakao
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
Wykonanie:
Żółtka oddzielić od białek. Ubić białka na sztywną pianę. Dalej ubijając dodać stopniowo cukier. Na końcu dodać po jednym żółtku i
stopniowo wsypywać 3 szklanki mąki wymieszanej z proszkiem do pieczenia.Delikatnie mieszać i na przemian dodawać olej i oranżadę.
Ciasto podzielić na dwie części. Do jednej dodać 2 łyżki kakao, a do drugiej 2 łyżki mąki.
Tortownicę (ja wykorzystałam z kominkiem)wysmarować tłuszczem i obsypać bułką tartą , wlewać łyżką na przemian ciasto białe i ciasto ciemne.
Piec 50 minut.Polać polewą czekoladową,którą robię z 125 ml śmietanki 30% i tabliczki czekolady gorzkiej lub mlecznej.Śmietankę podgrzewam i dodaję połamaną czekoladę,cały czas mieszam .
http://revolucjawkuchni.manifo.com/zebra




Drożdżówka sypana ze śliwkami
Składniki:
-100 g drożdży
-1 szklanka cukru
-1 cukier waniliowy
-4 jajka
-1 szklanka oleju
-¾ szklanki mleka
-4 szklanki mąki
-1 szczypta soli
Kruszonka
-1 szklanka mąki
-½ szklanki cukru
-½ kostki margaryny
Owoce
-śliwki
Wykonanie:
Jajka roztrzepać, mąkę przesiać. W misce ułożyć warstwami drożdże, cukier, cukier waniliowy, jaja, olej, mleko, mąkę i sól. Zostawić na około 3 godziny.
Zrobić kruszonkę. Zimne masło posiekać z mąką i cukrem. Zagnieść, po czym zawinąć w folię i schłodzić w lodówce.
Całość dokładnie wymieszać. Wylać na blachę natłuszczoną masłem. Ułożyć połówki śliwek (skórką do dołu) i posypać kruszonką.
Piec w temp. 200 st. C przez około 50 minut.
przepis własny


Stefanka
Składniki:
-1 litr mleka
-3/4 szklanki drobnego cukru
-2 łyżki kakao
-tabliczka gorzkiej czekolady
-1 szklanka kaszy manny
-kostka masła
-6 tradycyjnych opakowań herbatników
Wykonanie:
Na dno foremki wykładamy warstwę herbatników. Czekoladę ścieramy na tarce o dużych oczkach.
Mleko zagotowujemy. Wkładamy pokrojone w kostkę masło. Powoli wsypujemy kaszę wymieszaną z cukrem. Gotujemy około 10 minut. Cały czas mieszamy aż kasza zgęstnieje.
Gorącą kaszę dzielimy na dwie części. Jedną wylewamy do formy wyłożonej herbatnikami i przykrywamy kolejną warstwą ciastek.
Do drugiej część masy wsypujemy czekoladę i kakao. Mieszamy aż składniki się połączą i wylewamy na ciastka. Równomiernie rozprowadzamy i pokrywamy ciastkami. Dociskamy je do kaszy.
Po wystygnięciu wstawiamy formę do lodówki.
www.zszywka.pl
 



Fale Dunaju z jeżynami
FALE DUNAJU Z JEZYNAMISkładniki:
Ciasto:
-4 jajka (w temp. pokojowej)                                 -150 g cukru
-150 ml oleju
-150 ml + 2 łyżki mleka (w temp. pokojowej)
-2 szklanki mąki pszennej
-2 łyżeczki proszku do pieczenia
-2 łyżki kakao
-300-350 g jeżyn
Krem:
-500 ml śmietany 30%
-450 g serka sernikowego (można również użyć zmielonego twarogu)
-5 łyżek cukru pudru (lub do smaku)
Dodatkowo:
-20 g czekolady (u mnie gorzka i mleczna) do posypania ciasta
Wykonanie:
Ciasto: białka oddzielić od żółtek. Białka ubić na sztywną pianę pod koniec ubijania dodawać porcjami cukier (cały czas miksując) aż piana stanie się lśniąca. Następnie, nadal miksując, dodawać do piany po jednym żółtku, gdy składniki się połączą wlewać do miksowanego ciasta ojej (małym strumieniem), miksować do połączenia składników. Mąkę przesiać z proszkiem do pieczenia i delikatnie, przy użyciu szpatułki wmieszać do piany dodając naprzemiennie porcję przesianej mąki z proszkiem i mleka. Mieszać do połączenia składników. Blachę o wymiarach 22×33 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Na spód blachy wyłożyć połowę ciasta i równomiernie je rozprowadzić. Do pozostałego w misce ciasta dodać kakao i 2 łyżki mleka i wymieszać. Ciemne ciasto rozprowadzić równomiernie na jasnym cieście.
Jeżyny umyć i dokładnie osuszyć na ręczniku papierowym. Jeżyny układać rzędami w równych odstępach na cieście, delikatnie wciskając je w ciasto.
Ciasto piec w temp. 180 stopni przez około 30 minut. Upieczone ciasto wyjąć z piekarnika i całkowicie wystudzić.
Śmietanę ubić na sztywno z dodatkiem cukru pudru, do ubitej śmietany dodawać porcjami serek śmietankowy i miksować do połączenia składników. Ubitą śmietanę z serkiem wyłożyć na wystudzonym cieście, wyrównać. Wierzch ciasta posypać startą, na tarce o małych oczkach, czekoladą.
Ciasto schłodzić przez kilka godzin.
http://przepisyjoli.com/2014/08/fale-dunaju-z-jezynami/




    Biszkopt z jabłkami i bitą śmietaną
    -8 jaj
    -8 łyżek mąki
    -2 łyżki mąki ziemniaczanej
    -8 łyżek cukru
    -2 łyżeczki proszku do pieczenia
    -cukier waniliowy
    Masa z jabłek:
    -1,5 kg kwaśnych jabłek
    -2 galaretki cytrynowe
    -1 łyżeczka żelatyny
    -cukier do smaku
    Masa śmietanowa:
    -1/2 l. śmietany 30 %
    -4 łyżeczki żelatyny
    -1/2 szklanki wrzącej wody
    -3-4 łyżki cukru pudru
    -łyżeczka wanilii
    Wykonanie:
Białka ubić na sztywno , ubijając porcjami dodawać cukier kryształ i cukier waniliowy , następnie dodać żółtka . Mąkę pszenną wymieszać z mąką ziemniaczaną i proszkiem do pieczenia , dodać do masy jajecznej delikatnie wymieszać ,wylać na blachę ,piec około 30 minut w temp. 175 *C .
MASA JABŁKOWA : Jabłka obrać , opłukać , pokroić na mniejsze kawałki , dusić pod przykryciem , do rozgotowanych jabłek dodać cukier , suche galaretki i łyżeczkę żelatyny , dokładnie wymieszać ,przestudzić.
Przestudzone jabłka wyłożyć na biszkopt , schłodzić .
MASA ŚMIETANOWA : Żelatynę rozpuścić w 1/2 szklanki wrzącej wody , przestudzić . Śmietanę ubić z cukrem pudrem i wanilią , ubijając wlać rozpuszczoną żelatynę . Śmietanę wyłożyć na biszkopt z jabłkami wyrównać i posypać uprażonymi na suchej patelni płatkami migdałowymi .
przepis własny


Ciasto letnie
Składniki na biszkopt:
-6 jajek
-niecała 1 szklanka mąki pszennej
-6 łyżki mąki ziemniaczanej
-1 łyżeczka proszku do pieczenia
-¾ szklanki cukru
Białka oddzielić od żółtek i ubić na puszystą pianę, dodać cukier i miksować do całkowitego rozpuszczenia cukru. Dodać żółtka i mąki przesiane z proszkiem do pieczenia. Wymieszać delikatnie wszystkie składniki.
Dno tortownicy o średnicy 26 wyłożyć papierem do pieczenia (a boków niczym nie smarować ani niczym nie wykładać) i przelać do niej gotowe ciasto.Piec w 170C przez około 35  minut (do suchego patyczka i złotego wierzchu ciasta). Odłożyć do całkowitego ostygnięcia (najlepiej na całą noc).
Następnie obkroić boki i wyjąć biszkopt. Przekroić na dwie lub trzy części. Nasączyć ponczem.
Masa śmietanowa:
2 duże śmietany 36%
4 śmietan-fixy
2 łyżki cukru pudru
Śmietankę dobrze ubić z cukrem i fixami. Jedną cześć ubitej śmietany wyłożyć na ciasto. Przykryć drugim blatem biszkoptowym. Wyłożyć pozostałą część śmietanki. Powkładać w nią pokrojone winogrona.
Dodatkowo:
2 galaretki
winogrona
Galaretki ugotować i odstawić do ostygnięcia i stężenia.Na śmietankę wylać tężejącą galaretkę, ułożyć na niej winogrona. Wstawić do lodówki.
przepis własny



Pokusa mandarynkowa
Składniki na biszkopt:
- 4 jajka
- 4 łyżki cukru
- małe opakowanie cukru waniliowego
- 5 łyżek mąki
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
- 2 łyżki oleju
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- szczypta soli
Masa piankowa:
- puszka mandarynek
- 2 serki mascarpone
- pół paczki biszkoptów
- 4 łyżki cukru pudru
- pół litra śmietany kremówki
Dodatkowo:
- 2 galaretki pomarańczowe
- starta skórka z pomarańczy lub pomarańczowe wiórki    kokosowe
Wykonanie: Biszkopt. Żółtka oddzielić od białek. Białka ubić na sztywną pianę z dodatkiem odrobiny soli, cały czas ubijając dodać cukier, cukier waniliowy, żółtka i olej. Ubijać do uzyskania gładkiej masy. Mąki przesiać i wymieszać z proszkiem do pieczenia, a następnie wmieszać delikatnie do ubitej piany. Prostokątną blachę (o wymiarach 22×33 cm) wysmarować tłuszczem i wysypać mąką, do tak przygotowanej blachy wlać ciasto. Piec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez około 35 minut. Upieczony biszkopt wystudzić.
Wyjąc z puszki mandarynki na durszlak - odcedzić sok. Na soku ugotować galaretki, można dodać pół szkl. wody.
Przygotować masę: Ubić śmietanę (należy pamiętać,że musi być zimna). Dodać do niej cukier puder i serki mascarpone. drobno pokruszyć biszkopty, dodać do ubitej masy, oraz kilka pokrojonych mandarynek. Na upieczony biszkopt wyłożyć 1/3 masy. Zalać tężejącą galaretką, na wierzch ułożyć mandarynki. Włożyć do lodówki. Po zastygnięciu galaretki wyłożyć na wierzch masę piankową. Wyrównać. Posypać wierzch startą skórką lub wiórkami. Ciasto jest pyszne, delikatne, wyborne w smaku. Efektowne. Smacznego.
przepis własny



Marchewkowe
Składniki:
-4 jajka
-1 szkl. oleju
-2 szkl. startej marchewki
-2 szkl. maki
-1,5 szkl. cukru
-1 łyżeczka proszku do pieczenia
-1 łyżeczka sody
- szczypta soli
Wykonanie:
Całe jajka utrzeć z cukrem i solą.
Do utartej masy dodawać partiami mąkę, olej, proszek i sodę. Miksować. Na koniec dodać startą marchew, delikatnie wymieszać. Wyłożyć ciasto do wysmarowanej tłuszczem okrągłej blaszki. Piec ok. 50 minut w temperaturze 180 stopni. Smacznego.
przepis własny




Murzynek z gruszkami
Składniki:
-8 jajek
-3 szklanki mąki
-2 szklanki cukru
-1/2 szklanki wody
-4 łyżki kakao
-3/4 kostki margaryny (u mnie sprawdzona z Murzynkiem)
-4 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
-2 gruszki
Wykonanie:
Margarynę rozpuścić w garnku, dodać cukier oraz rozpuszczone w wodzie (najlepiej ciepłej) kakao, zagotować.Odstawić do wystygnięcia....Następnie dodać żółtka, mąkę, proszek i ubitą z białek pianę,wymieszać.Gruszki pokroić w kostkę i wsypać do ciasta, delikatnie wymieszać. Piec 40 min. temp.180 stopni.
http://revolucjawkuchni.manifo.com/murzynek-z-gruszkami




Pianka malinowa
Składniki:
-700 g mielonego sera na sernik
-2 galaretki malinowe
-250 g malin
-250 ml śmietany 36%
-1 cukier waniliowy
-100 g cukru
-sok z połowy cytryny
-300 g podłużnych biszkoptów
Wykonanie:
Galaretki malinowe rozpuścić w 300 ml gorącej wody i przestudzić.
Ser zmiksować z cukrem, cukrem waniliowym i śmietaną na kremową masę.
Maliny umyć, osuszyć, następnie zmiksować i przetrzeć przez sito, żeby pozbyć się pestek. Mus malinowy wmiksować do masy serowej, gdy składniki się połączą dodać sok z cytryny i galaretkę (cały czas miksując).
Blaszkę o wymiarach 21×26 cm wyłożyć folią spożywczą, na spód wyłożyć warstwę biszkoptów, na biszkopty wylać masę serową. Piankę wstawić do lodówki na kilka godzin.
http://przepisyjoli.com/2014/07/pianka-malinowa/




Desery
Cappuccino z bitą śmietaną 
Składniki:
Masa cappuccino:  
-opakowanie cappuccino czekoladowego (130g) - 2,5 szklanki mleka 
-4 opakowania Śnieżki 
-2 łyżki żelatyny
Pianka cytrynowa: 
-1/2 l śmietany kremówki 30% 
-1 galaretka cytrynowa 
-1 łyżka cukru pudru 
Bita śmietanka: 
-1/2 l śmietany kremówki 30%
- 1 łyżka cukru pudru 
-2 śmietan fixy 
Dekoracja: 
-Tarta czekolada do posypania. 
Wykonanie:
Najpierw upiec biszkopt. Ostudzić. Blaszka 25 x 40 cm. 
Masa cappuccino: Zagotować mleko i rozpuścić w nim cappuccino. Ostudzić. Do zimnego dodać śnieżki i zmiksować. Żelatynę rozpuścić w 1/2 szklanki gorącej wody. Ostudzić i dodać do masy. Wylać na biszkopt i wstawić do lodówki do stężenia. 
Cytrynowa pianka: Ubić śmietanę (należy pamiętać,że musi być zimna). Dodać do niej cukier puder i tężejącą galaretkę rozpuszczoną w 1 szklance wody. 
Bita śmietanka: Śmietanę ubić. Dodać cukier puder i śmietan fixy. Wyłożyć na piankę. 
Wierzch posypać tartą czekoladą.
https://pl-pl.facebook.com/lubiszciasta.uwielbiam


Drożdżowe z jagodami
Ciasto:
-500g mąki
-50g drożdży
-50g margaryny lub masła
-1/2 szklanki cukru
-3/4 szklanki mleka
-1 jajko
-1 żółtko
-5 łyżek oleju
-szczypta soli
Poza tym:
-jagody
Kruszonka:
1/2 - 3/4 szklanki mąki
1/2 szklanki cukru
1/2 kostki margaryny
Wykonanie:
Mleko lekko podgrzać, dodać do niego 2 łyżki mąki, 2 łyżki cukru i drożdże. Rozrobić w miarę na jednolity płyn i odstawić do wyrośnięcia. Resztę mąki wsypać do miski, oprószyć solą . Jajko i żółtko ubić z pozostałym cukrem.
Wyrośnięte drożdże i ubite jajka wlać do miski z mąką i wszystko wymieszać. Na koniec dodać letnie rozpuszczone masło z olejem. Wszystko dobrze wyrobić ''zagnieść''. Odstawić do wyrośnięcia aż podwoi swoją objętość. Ponownie zagnieść. Ciasto rozwałkować i wyłożyć do wysmarowanej tłuszczem formy, ułożyć owoce i posypać kruszonką (mąkę wymieszać z cukrem,masło podgrzać do konsystencji półpłynnej,wlać do mąki i dobrze wyrobić.Schłodzić w lodówce a następnie zetrzeć na tarce lub pokruszyć.wszystkie składniki dobrze wymieszać). Piec około 1 godziny w 180 stopniach. Ciasto można polać lukrem.
przepis własny



Tort truskawkowy
Ciasto:
Biszkopt
-6 jajek
-szkl. cukru
-3/4 szkl. mąki pszennej
-1/3 szkl. mąki ziemniaczanej
-2 łyżeczki proszku do pieczenia
Masa truskawkowa:
-Duży jogurt grecki
-0,5 kg truskawek
-krem waniliowy w proszku
-cukier puder do smaku
Masa biała:
-2 duże śmietanki kremówki
-4 łyżki cukru pudru
-250 g mascarpone
-1 łyżka żelatyny 
-50 ml wrzątku
-lub 4 śmietan-fixy
Dodatkowo:
dżem truskawkowy
polewa czekoladowa(może być gotowa)
Wykonanie:
Białka ubijamy na sztywną pianę. Dodajemy powoli cukier, miksujemy. Potem żółtka, sól, mąkę, proszek do pieczenia. Pieczemy w piekarniku do suchego patyczka, u mnie 30 minut w 150 stopniach. Upieczony, zimny biszkopt przekrawamy na 3 części.
Miksujemy truskawki zostawiając kilka do ozdoby tortu. Do jogurtu wsypujemy krem waniliowy i miksujemy. Dodajemy zmiksowane truskawki i cukier puder do smaku.
Śmietankę ubijamy z mascarpone i cukrem na sztywną masę (sztywniejszą niż ubita śmietana). Do ubitej masy dodajemy rozpuszczoną we wrzątku i przestudzoną żelatynę i jeszcze chwilę miksujemy. (Uważajcie, zbyt ciepła żelatyna zważy masę!).
Na pierwszy blat (nasączony lekko ponczem)wykładamy połowę masy białej. Przykrywamy drugim blatem, na niego wykładamy dżem truskawkowy. Na to wykładamy masę truskawkową. Przykrywamy kolejnym blatem, na który wykładamy resztę masy białej. Pokrojone na plastry truskawki rozkładamy na białej masie.
Na truskawkach robimy duże kleksy z polewy czekoladowej, obsypujemy migdałami dla dekoracji.
przepis własny




ciasto agrestoweCiasto z agrestem
Składniki:
-20 dag margaryny
-1 i 1/2 szklanki mąki pszennej
-1 i 3/4 szklanki cukru
-5 jajek
-2 łyżeczki proszku do pieczenia
-2 łyżki kakao
-2 szklanki agrestu
-0,5 l śmietany 36%
-1 serek mascarpone
-2 łyżki cukru pudru
czekolada w proszku
Margarynę utrzeć z cukrem i dodawać po jednym całym jajku, następnie dodać mąkę z proszkiem. Po uzyskaniu jednolitej masy połowę ciasta wlać na blachę (o wymiarach 22 na 32 cm), do drugiej połowy dodać kakao i wlać do białego ciasta. Wstawić do piekarnika i piec ok. 13-15 min w temperaturze 180 stopni . Następnie włożyć agrest i piec dalej około 30. minut. Po wystudzeniu ciasta wyłożyć na nie masę z ubitej śmietany, cukru pudru i mascarpone. Na koniec posypać czekoladą w proszku.
http://przepisyjoli.com/2014/07/ciasto-z-agrestem/





Deser malinowy
Składniki:
-opakowanie herbatników
-2 serki mascarpone
-maliny
-śmietana kremówka
Wykonanie:
Do pucharków wrzucamy pokruszone herbatniki.
Na nie wykładamy porcjami serek.W środek serka wkładamy po parę malin. Kremówkę ubijamy z cukrem pudrem i wykładamy na deser. Ozdabiamy umytymi malinami.
Deser prosty w wykonaniu, pyszny ale i kaloryczny.Ale oprzeć mu się nie można!









Sernik czarno-biały
Na ciasto:
-40 dkg mąki pszennej
-6 łyżek cukru
-2 łyżeczki proszku do pieczenia
-200g masła lub margaryny
-opakowanie cukru waniliowego
-2 łyżki kakao
-3 łyżki śmietany
Na masę serową:
-1 kg zmielonego sera białego
-5 jajek
-1,5 szklanki cukru
-4 łyżki masła roztopionego
-1 opakowanie budyniu waniliowego (proszku)
-1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
-skórka otarta z 1 pomarańczy
-szczypta soli
Wykonanie:
Ciasto: mąkę mieszamy z cukrem, cukrem waniliowym, proszkiem do pieczenia i kakao. Dodajemy masło i śmietanę i zagniatamy ciasto. Ciasto owijamy folią spożywczą i wstawiamy na godzinę do lodówki.
Masa serowa: żółtka oddzielamy od białek. Ser miksujemy z cukrem, żółtkami, ekstraktem z wanilii, roztopionym i przestudzanym masłem oraz budyniem i skórką z omarańczy. Białka ubijamy ze szczyptą soli na sztywną pianę, lekko mieszamy z masą serową.
Schłodzone ciasto dzielimy na 2 części. Blaszkę do pieczenia smarujemy tłuszczem obsypujemy bułką tartą. Połowę ciasta ścieramy na tarce o grubych oczkach na spód blaszki. Wylewamy masę serową i na wierzch masy ścieramy drugą połowę ciasta. Sernik pieczemy w 180 stopniach około godziny.
przepis własny


Placek z rabarbarem 
Ciasto:
-500 g mąki
-4 jajka
-½ margaryny
-1 szklanka kwaśnej śmietany
-1 szklanka cukru
-3 łyżeczki proszku do pieczenia
-½ łyżeczki soli
Ponadto:
-ok. 500 g obranego i pokrojonego rabarbaru
-2 łyżki miodu
-2 łyżki cukru
-cukier puder do posypania ciasta
Wykonanie:
Umyty rabarbar obrać ze skórki. Polać miodem, cukrem i odstawić na ok. 30 minut. Dobrze odcedzić i można jeszcze raz dosłodzić. Rozpuścić margarynę i ostudzić. Do mąki dodać proszek do pieczenia i całość przesiać przez sitko. Do śmietany dodać, żółtka, cukier i to wszystko dobrze razem zmiksować. Powoli wsypywać mąkę i miksować następnie dolewać ostudzoną margarynę, połączyć wszystkie składniki . Na końcu dodać ubite białka i wymieszać delikatnie łyżką. Przełożyć do blaszki wysmarowanej tłuszczem i obsypanej bułką tartą. Wyrównać, wyłożyć rabarbar. Piec w piekarniku na 190 st. C, ok. 45 minut. Gdy lekko ostygnie posypać cukrem pudrem.
Można dodatkowo zrobić kruszonkę.
przepis własny



Babka czekoladowo-jogurtowa
Składniki:
1 margaryna
4 jajka,
3/4 szklanki mąki pszennej,
3/4 szklanki mąki ziemniaczanej
1 szklanka cukru,
mleko1 łyżka
rum 1 łyżka,
kakao 1 łyżka
jogurt naturalny - 1 łyżka
szczypta soli,
cukier waniliowy
1/2 opakowania budyniu
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
4 łyżki startej czekolady( gorzkiej)
Wykonanie:
Ucieramy margarynę z cukrem i całymi jajkami dodajemy cukier waniliowy,rum i sól. Następnie wsypujemy przesianą mąkę z proszkiem dopieczenia.Ciasto podzielić na dwie części.Do jednej dodać startą czekoladę,kakao i mleko,wymieszać.Do drugiej części dodać budyń i jogurt,wymieszać.Nakładać na przemian ciasto jasne i ciemne do foremki z kominkiem.Piec w temp.180 stopni przez 45-50 min.
https://pl-pl.facebook.com/lubiszciasta.uwielbiam





Zebra
zebra
Składniki:
1 szklanka cukru
1 szklanka wody
1 szklanka oleju
5 jajek
3 szklanki mąki + 2 łyżki
2 łyżki kakao
3 łyżeczki proszku do pieczenia
tłuszcz i bułka tarta do formy
polewa czekoladowa
Wykonanie:
Białka oddzielić od żółtek. Białka ubić na sztywną pianę, pod koniec ubijania dodać cukier i miksować, gdy piana będzie lśniąca dodawać po jednym żółtka. Mąkę przesiać z proszkiem do pieczenia i dodawać do ciasta na przemian z olejem i wodą, mieszając łyżką po każdym dodaniu. Gdy składniki ciasta się połączą odlać połowę ciasta do drugiej miski. Do jednej części ciasta wmieszać 2 łyżki kakao, a do drugiej 2 łyżki mąki. Tortownicę o średnicy 22 cm natłuścić i wysypać bułką tartą. Na środek tortownicy wyłożyć 2 łyżki jasnego ciasta, na jasne ciasto wyłożyć 2 łyżki ciemnego ciasta, na ciemne ciasto wyłożyć 2 łyżki jasnego ciasta – powtarzać tę czynność do zużycia całego ciasta. Piekarnik nagrzać do 160 stopni, wstawić ciasto i piec 20 minut, po tym czasie zwiększyć temperaturę do 180 stopni i piec jeszcze 40 minut.
Ciasto wystudzić i polać polewą czekoladową.
http://przepisyjoli.com/2014/06/zebra/



Ciasto czekoladowe
3 szklanki mąki,
1,5 szklanki cukru (w przepisie były 2 ale uznałam,że będzie za słodkie),
1 szklanka czekolady w proszku,
3-4 jajka,
1 łyżeczka proszku do pieczenia,
1 łyżeczka sody
1/2 łyżeczki soli morskiej,
1 szklanka oleju
2 szklanki wrzącej wody
Polewa:
200 ml śmietany 30%
czekolada gorzka ( ja wykorzystałam mleczną)
Wykonanie:
Do miski wsypać wszystkie suche składniki (mąka,cukier,proszek,soda,czekolada,sól) i dokładnie wymieszać.
Dodać jajka,olej,wrzącą wodę i dalej mieszać a następnie wszystko zmiksować na gładką masę.Formę (może być z kominkiem) wysmarować tłuszczem,posypać bułką tartą i wlać ciasto.
Piec do suchego patyczka około 50 min.
Polewa: śmietankę rozpuścić na małym ogniu i powoli dodawać połamaną czekoladę, polać upieczone ciasto.http://revolucjawkuchni.manifo.com/ciasto-czekoladowe



Piernik z ananasami
Składniki:
3/4 kostki margaryny
szkl. cukru
2,5 szkl. mąki
2 jajka
2,5 łyżki kakao
4 łyżki dżemu
szkl.mleka
2 łyżeczki sody
2 łyżeczki przyprawy do piernika
Krem:
kostka masła lub margaryny
opakowanie kremu śmietankowego(duże opakowanie, może być krem karpatkowy)
mała puszka ananasów
cukier puder do smaku
szkl. mleka lub tyle ile napisane na opakowaniu kremu (można dodać mniej mleka by krem był gęsty)
Dodatkowo:
polewa czekoladowa
starta czekolada
parę łyżeczek kawy "sypanej"
Wykonanie:
Margarynę utrzeć w cukrem i jajkami. Dodać dżem i kakao, następnie mąkę i mleko, przyprawę do piernika. Wyłożyć ciasto do foremki i piec 50 min. Po upieczeniu, wystudzić, przekroić na dwa lub trzy blaty. Każdy lekko skropić ponczem z wody i soku ananasowego - tak żeby ciasto było wilgotne. Przygotować krem jak na opakowaniu. Dokładnie utrzeć margarynę z cukrem, dodać ubity krem i pokrojone w kostkę ananasy. Blaty przełożyć kremem. Wierzch polać polewą czekoladową, posypać kawą i wiórkami z czekolady. Smacznego.
przepis wlasny



szybkie kremowki
Szybkie kremówki
Składniki:
2 opakowania słonych krakersów
¾ szklanki cukru
3 szklanki mleka
50 g masła
4 jajka
¼ szklanki mąki pszennej
½ szklanki mąki ziemniaczanej
1 cukier waniliowy
cukier puder do posypania
Wykonanie:
Prostokątną blachę o wym. 21×25 cm wyłożyć papierem do pieczenia (łatwiej będzie wyciągnąć ciasto i pokroić gdy zastygnie) i ułożyć w niej warstwę krakersów.
W rondlu zagotować 2 szklanki mleka z dodatkiem masła, cukru i cukru waniliowego. Pozostałą szklankę mleka wlać do miski, dodać jajka i mąki pszenną i ziemniaczaną, zmiksować na gładką masę. Mleko zmiksowane z jajkami i mąką wlać do gotującego się mleka z cukrem i masłem i energicznie mieszając gotować przez chwilę (około 2 minut). Tak przygotowany budyń ostudzić przez chwilę i wylać na warstwę krakersów ułożoną w blaszce. Na wierzch masy budyniowej wyłożyć drugą warstwę krakersów (krakersy należy układać w tym samym kierunku, w którym ułożone zostały krakersy na spodzie, ułatwi to krojenie). Ciasto można podawać gdy budyń całkowicie zastygnie. Przed podaniem posypać ciasto cukrem pudrem.http://przepisyjoli.com/2014/06/szybkie-kremowki/


Sernik
Ciasto:
1/2 kostki margaryny
2 żółtka
2 szkl. mąki
1 szkl. cukru
2,5 łyżeczki proszku do pieczenia
2 łyżki śmietany
Masa serowa:
1 kg twarogu ( w pudełku)
1/2 kostki margaryny
1 szkl. cukru
3 żółtka
3 białka
budyń waniliowy w proszku
aromat migdałowy
Wykonanie: wszystkie składniki ciasta dobrze ugnieść, można dodać 2 łyżki śmietany dla lepszego połączenia się składników lub mąki - jest to po prostu kruche ciasto.
Wyłożyć 2/3 ciasta na natłuszczoną blachę.
Margarynę z cukrem i żółtkami dokładnie rozetrzeć. Do utartej masy stopniowo dodawać twaróg, mąkę z proszkiem do pieczenia i budyń. Na koniec delikatnie wymieszać z ubitymi białkami. Dodać kilka kropel aromatu.Wyłożyć masę na ciasto. Na wierzch rozłożyć resztę ciasta (można zrobić kratkę lub kruszonkę). Piec 50-60 minut w temp.200 stopni. Upieczony zostawić w piekarniku do ostygnięcia.
przepis własny



Shrek kiedy mam ochotę na coś słodkiego i pozytywnego robię to ciasto. Przygotowanie wymaga trochę czasu, ale myślę, że warte jest zachodu.
ciasto shrekSkładniki:
Biszkopt
- 5 jajek
- 4 łyżki cukru
- małe opakowanie cukru waniliowego
- 5 łyżek mąki
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
- 2 łyżki oleju
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- szczypta soli
Masa budyniowa
- 1 duży (900 ml) zielony sok (np. kiwi, jabłko, banan)
- 3 budynie śmietankowe bez cukru
Masa śmietanowa
- 500 ml śmietany kremówki 30%
- 1 łyżka cukru pudru
- 2 galaretki agrestowe
- 1 szklanka wody
Dodatkowo
- 2 opakowania delicji (z owocową galaretką)
- 2 galaretki agrestowe
Wykonanie:
Biszkopt. Żółtka oddzielić od białek. Białka ubić na sztywną pianę z dodatkiem odrobiny soli, cały czas ubijając dodać cukier, cukier waniliowy, żółtka i olej. Ubijać do uzyskania gładkiej masy. Mąki przesiać i wymieszać z proszkiem do pieczenia, a następnie wmieszać delikatnie do ubitej piany. Prostokątną blachę (o wymiarach 22×33 cm) wysmarować tłuszczem i wysypać mąką, do tak przygotowanej blachy wlać ciasto. Piec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez około 35 minut. Upieczony biszkopt wystudzić.
Masa budyniowa. Budynie wymieszać z jedną szklanką soku. Pozostały sok zagotować. Do gotującego się soku wlać budynie rozmieszane z sokiem. Gotować, cały czas mieszając, do uzyskania gęstego budyniu. Ciepły budyń wyłożyć na biszkopcie.
Gdy budyń lekko przestygnie (ale nie będzie zupełnie zimny), wyłożyć delicje w równych rzędach, czekoladą do góry. Delicje lekko docisnąć.
Masa śmietanowa. Dwie galaretki agrestowe rozpuścić w jednej szklance gorącej wody, odstawić do wystygnięcia. Śmietanę ubić na sztywno z cukrem pudrem. Do ubitej śmietany wlewać małym strumieniem tężejącą galaretkę i cały czas miksować. Masę śmietanową wykładać na wystudzoną masę budyniową z delicjami od razu po przygotowaniu.
2 galaretki agrestowe rozpuścić w 500 ml gorącej wody, przestudzić i gdy galaretka zacznie tężeć wylać na masę śmietanową. Ciasto schłodzić przez kilka godzin w lodówce.
źródło:http://przepisyjoli.com/2014/01/ciasto-shrek/





Gofry
Składniki:
4 jajka
30g (ok. 2 łyżki) cukru pudru
2 łyżeczki cukru waniliowego
szczypta soli
400 ml mleka
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
150g masła rozpuszczonego
500g maki pszennej
20g (ok. 2 łyżeczki) proszku do pieczenia
Jajka dokładnie utrzeć z cukrem, dodać pozostałe składniki i dokładnie zmiksować. Odstawić na chwilkę by ciasto odpoczęło (ma mieć konsystencję gęstej śmietany) W razie konieczności dolać odrobinę mleka. Gofry smażyć na rozgrzanej gofrownicy i podawać od razu z ulubionymi dodatkami :MALINY,BITA ŚMIETANA
źródło: Kuchara z pasją - www.facebook.com/groups/1444771139090257/




Delicja
Ciasto jest przepyszne, delikatne, niezbyt słodkie. Troszkę czasu trzeba poświęcić ale warto. Ciasto piekłam na święta wielkanocne - goście myśleli, że jest ze sklepu. Byli zachwyceni. Polecam.
Składniki:
6 jajek
3/4 szkl. cukru
3/4 szkl.mąki
2 łyżeczki proszku do pieczenia
2 łyżki kakao
Masa śmietanowa:
2 kremy śmietankowe do ciast w proszku
jogurt grecki (duży)
2 szkl. mleka
1,5 łyżki żelatyny
dowolna galaretka (do dekoracji)
aromat
cukier puder do smaku
Ponadto:
wiórki kokosowe- duże opakowanie
Wykonanie:
Potrzebne nam będą dwa blaty biszkoptowe:jasny i ciemny.
Białka ubijamy na sztywno ze szczyptą soli, dodając cukier. Następnie dodajemy żółtka i dalej ubijamy. Mieszamy z mąką i proszkiem do pieczenia. Ciasto dzielimy na dwie równe części : do jednej dodajemy kakao, do drugiej 2 łyżki wiórek kokosowych. Wykładamy na dwie blaszki, wkładamy do nagrzanego piekarnika i  pieczemy ok 15 min.
Do zimnego mleka wsypujemy zawartość kremu w proszku. Ubijamy. Dodajemy jogurt i cukier puder do smaku.Żelatynę rozpuszczamy w 1/4 szkl.ciepłej wody, dokładnie mieszając.Rozpuszczoną wlewamy do ubitego kremu i jeszcze chwilę ubijamy.
Gotujemy i studzimy galaretkę.
Kakaowy blat biszkoptowy nasączamy lekko ponczem (kilka kropli aromatu wymieszanego z wodą). Na blat wykładamy połowę masy śmietankowej. Przykrywamy drugim jasnym blatem, który też lekko nasączamy ponczem. Na to wykładamy pozostałą część masy. Nożem robimy w kremie rowki, by móc potem nałożyć w nie tężejącą galaretkę. Całość obficie posypujemy wiórkami. Przygotowane ciasto wkładamy do lodówki i studzimy. Smacznego!
Przepis własny.




SERNICZEK STRACCIATELLA
Składniki:
Masa serowo-śmietankowa
- 500ml śmietany 30%
- 800g sera białego mielonego
- 250 g cukru pudru
- 5 łyżeczek żelatyny
- cukier waniliowy
- 1 gorzka czekolada
- 0,5 szklanki wody
Biszkopt:
- 6 jajek
- 1 szklanka cukru
- 2 budynie czekoladowe
- 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 łyżka kakao
- 3 łyżki mąki pszennej
Polewa czekoladowa:
- 125 ml śmietanki 30%
- czekolada mleczna
Wykonanie:
Biszkopt:
Całe jajka ubijamy z cukrem,budynie wsypujemy do szklanki i uzupełniamy mąką aby szklanka była pełna,dodajemy kakao i proszek do pieczenia,
wszystkie składniki wsypujemy do ubitych jaj ,delikatnie mieszamy.
Piec 20-30 min.Przekroić na dwie części.
Krem :
Cukier, cukier waniliowy i ser ucieramy, dodajemy ubitą śmietanę ,startą na tarce czekoladę i rozrobioną w 1/2 szklanki zimnej wody żelatynę
(wcześniej należy ją namoczyć, a następnie podgrzać ale nie dopuszczać do zagotowania) wymieszać i delikatnie wyłożyć na jedną część ciasta,
przykryć drugą i polać polewą czekoladową.
Polewa czekoladowa:
Śmietankę podgrzewamy i dodajemy połamaną czekoladę,mieszamy aż do zgęstnienia.
https://pl-pl.facebook.com/lubiszciasta.uwielbiam



Rabarbarowo cynamonowe muffiny
Chodził za mną rabarbar. Tak jak pora jest na szczaw, tak pora na ciasto z rabarbarem - właśnie teraz najlepiej smakuje. Przeważnie pieczemy drożdżówkę lub ciasto jogurtowe z rabarbarem. Ja szukałam czegoś nowego, a że uwielbiam muffinki pod każdą postacią -spodobał mi się prosty przepis na muffiny z rabarbarem znaleziony w internecie. Wyglądają pysznie i pewnie też tak smakują.
Składniki:
2 szklanki mąki
2 łyżeczki proszku do pieczenia        
0,75 szklanki cukru
3 płaskie łyżeczki cynamonu
2 duże jajka wiejskie
120 g stopionego i ostudzonego masła
1 szklanka (250 ml) mleka
1 szklanka obranego i pokrojonego rabarbaru
Sposób przygotowania:
Przygotować dwie miski. W jednej z nich wymieszać wszystkie składniki suche, a w drugiej mokre. Następnie mokre składniki dodać do suchych i wymieszać je łyżką. Na koniec dodać rabarbar i ponownie zamieszać. Tak przygotowaną masą wypełnić papilotki do trzech czwartych wysokości i piec w piekarniku nagrzanym do 200°C. Muffinki będą gotowe po mniej więcej 20 minutach. Najlepiej smakują opruszone cukrem pudrem.
http://www.mowimyjak.pl/styl-zycia/kuchnia-i-przepisy/rabarbar-jak-zrobic-muffinki-z-rabarbarem-podajemy-latwy-przepis,17_56129.html


Mulatka
Najprostsze ciasto na świecie. Szybkie i łatwe w wykonaniu a jakie dobre!
Składniki:
pół kostki margaryny
szkl. cukru
2 szkl. mąki
2 jajka
2 łyżki kakao
3 łyżki dżemu
szkl.mleka
2 łyżeczki sody
kilka kropli aromatu
Krem:
3/4 kostki margaryny lub masła
szkl. cukru
pół litra mleka
kasza manna 3/4 szkl.
Wykonanie: Margarynę utrzeć w cukrem i jajkami. Dodać dżem i kakao, następnie mąkę i mleko.Wyłożyć ciasto do foremki i piec 50 min. Po upieczeniu, wystudzić, przekroić na dwa blaty. Każdy lekko skropić ponczem z wody i aromatu - tak żeby ciasto było wilgotne.
Zrobić krem: ugotować kaszę mannę na mleku- ma być gęsta - ja przeważnie na gotujące się mleko sypię kaszę mannę "na oko". Dokładnie utrzeć masło lub margarynę dodając przestudzoną, ugotowaną kaszę. Dodać aromat. Przełożyć kremem placki. Lekko docisnąć. Polać polewą czekoladową. Smacznego.
przepis własny


Sernik "Rosa"   Popisowe ciasto mojej córki. Ciasto raczej wszystkim znane, efektowne, przepyszne, tanie.Na wszelkich imprezach sprawdza się zawsze i szybko znika z talerza.
Ciasto:
2 żółtka
1 całe jajko
pół kostki margaryny
dwie szklanki mąki
pół szklanki cukru
2 łyżeczki proszku do pieczenia
Masa:
kilogram zmielonego twarogu
pół kostki margaryny
szklanka cukru
3/4 szklanki mleka
budyń śmietankowy(dwa też mogą być)
4 żółtka
2 całe jajka
kilka kropli olejku migdałowego
Rosa:
6 białek
szklanka cukru
Wykonanie:
Wszystkie składniki ciasta połączyć ze sobą i utrzeć.Blachę wysmarować tłuszczem i wyłożyć ciastem.
Roztopić w garnku margarynę.Wylać do miski. Do przestudzonej margaryny dodać utarty z cukrem twaróg, żółtka, całe jajka, mleko, olejek i wsypać budyń. Dokładnie utrzeć.Masa będzie dosyć rzadka.Na ciasto wylać masę serową. Piec 50 min. w dobrze nagrzanym piekarniku. W tym czasie z białek ubić z cukrem pianę(dodać szczyptę soli). Wyłożyć na podpieczone ciasto i zapiekać jeszcze 10-15 minut.Po upieczeniu dobrze wystudzić. Smacznego!
przepis własny



Mioduszka
Ciasto miodowe zawsze kojarzyło mi się ze świętami - od dzieciństwa na każde święta gościło na naszym stole. Oczywiście najlepsze piekła mama ale moje też jest niezłe. My się nim zajadamy. A że święta tuż, tuż, ja miałam ochotę coś upiec a ze składników w domu miałam tylko takie jak na to pyszne ciasto - postanowiłam upiec je wczoraj a na święta też nie zaszkodzi. Ciasto prościutkie, tanie i pyszne. Jedno co niedobre dla nas szybko męczących się miasteników to wyrabianie ręczne ciasta. Przyznaję, zmęczyłam się (ale tym razem tylko trochę).
Ciasto:
pół kilo mąki
jajko
3 łyżki płynnego miodu
łyżeczka sody
pół szkl. cukru
pół kostki margaryny
8-10 łyżeczek mleka
Krem:
3/4 kostki margaryny
cukier puder do smaku
kilka kropel aromatu migdałowego
kasza manna 1 szkl.
3/4 litra mleka
4 łyżki cukru
Wykonanie:
Składniki ciasta wyłożyć czy wlać do miski. Ręką wyrabiać ciasto aż będzie gładkie.Podzielić na połowę, wyłożyć na dwie blaszki. Upiec dwa placki .Piec 10-15 minut w temperaturze 180 stopni. Wyjąć, ostudzić.
Przygotować krem:
Ugotować na mleku kaszę mannę dodając cukier. Ma być gęsta. Ostudzić. Margarynę utrzeć z cukrem pudrem na puszystą masę, stopniowo dodawać kaszę. Dodać aromat..Krem wyłożyć na jeden blat ciasta, przykryć drugim, docisnąć lekko by się złączyły. Wstawić do lodówki. Gotowe ciasto można polać polewą czekoladową ale najlepsze jest z lukrem. Udekorować wg. uznania. Smacznego!
przepis własny



Kruche ciasto z budyniem i brzoskwiniami
Składniki:                                    
Ciasto
250 g margaryny
2 jajka
3 szklanki mąki pszennej
1 szklanka cukru pudru
2 opakowania cukru waniliowego
2 łyżeczki proszku do pieczenia
Masa budyniowa
1 l mleka
2 budynie waniliowe
1 łyżka mąki ziemniaczanej
2 łyżki cukru
Dodatkowo
1 puszka brzoskwiń
tłuszcz i bułka tarta do formy
cukier puder do posypania (opcjonalnie)
Wykonanie:
Mąkę przesiać z proszkiem do pieczenia, dodać pokrojoną margarynę, cukier puder, cukry waniliowe, jajka i szybko zagnieść gładkie ciasto. Ciasto zawinąć w folię spożywczą i włożyć na 30 minut do lodówki. Po tym czasie odkroić ¾ ciasta i wylepić nim dno prostokątnej formy do pieczenia o wymiarach 22×32 cm (wysmarowanej tłuszczem i wysypanej bułką tartą).
Budynie i łyżkę mąki ziemniaczanej rozpuścić w szklance mleka. Pozostałe mleko zagotować z dodatkiem cukru. Na gotujące mleko wlać mleko z proszkiem budyniowym i cały czas mieszając gotować do uzyskania gęstego budyniu. Ciepły budyń wyłożyć na kruchy spód.
Brzoskwinie osączyć z zalewy i pokroić w kostkę. Pokrojone brzoskwinie wyłożyć na masie budyniowej. Na wierzch ciasta pokruszyć lub zetrzeć na tarce pozostałe ciasto.
Ciasto piec 45 minut w temperaturze 160 stopni. Wystudzone ciasto można posypać cukrem pudrem.
http://przepisyjoli.com/2014/03/kruche-ciasto-z-budyniem-i-brzoskwiniami/



Kokosanki
Ciasto:
1/2 kostki margaryny
1,5 szklanki cukru
4 jajka
4 szklanki mąki
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 szkl. mleka
Polewa
15 łyżek cukru
4 łyżki kakao
1 kostka margaryny
1 łyżeczka mąki zwykłej
1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
Dodatkowo
1 mała kwaśna śmietana
3 paczki wiórków kokosowych-duże opakowania
Wykonanie:
Na ciasto:
Jajka z cukrem zmiksować. Następnie dodać stopioną i ostudzoną margarynę. Ponownie miksujemy składniki, dodając stopniowo mąkę z proszkiem do pieczenia. Miksując dolewamy mleko.
Ciasto wylewamy na większą blachę i wkładamy na 30 minut do rozgrzanego piekarnika na 180 stopni C.
Po upieczeniu czekamy aż ciasto ostygnie i kroimy na kwadratowe kawałki.
Polewa:
 Roztapiamy margarynę i dodajemy cukier, kakao, wszystko razem mieszamy i gotujemy na niewielkim ogniu. Po chwili dodajemy po łyżeczce mąki zwykłej i ziemniaczanej. Odstawiamy do wystygnięcia. Do ostudzonej  polewy dodajemy małą kwaśną śmietanę i mieszamy.
Każdy kawałek maczamy w polewie i z każdej strony obtaczamy w wiórkach kokosowych. Kokosanki najlepsze są na drugi dzień.



Drożdżowe rogaliki wychodzą zawsze.To taki uniwersalny przepis na łatwe, smaczne i szybkie w przygotowaniu ciasto drożdżowe, z którego robię: rogaliki, faworki, rolady z dżemem,bułeczki z budyniem, makowiec. Z dodatkiem soli zamiast cukru jest świetne na roladę ze szpinakiem, paszteciki itp..
Składniki:
pół kilo mąki,
pół kostki margaryny,
5 dag drożdży,
3 łyżki śmietany,
2 łyżki cukru,
2 całe jajka i 1 żółtko,
1/3 łyżeczki soli.
Wszystkie w/w składniki wrzucamy do miski,siekamy nożem aby się połączyły.Następnie ciasto zagniatamy.
Gotowe rozwałkowujemy wg.uznania czyli jak kto lubi.Wykrawamy trójkąty, nakładamy dżem, masło czekoladowe czy co kto chce, zwijamy  w rogaliki .Ostrożnie przekładamy na posmarowane tłuszczem blaszki- układamy w małych odstępach by mogły wyrosnąć.Odstawimy na pół godziny do wyrośnięcia. Smarujemy roztrzepanym białkiem,posypujemy cukrem lub makiem. Pieczemy ok.40-50 minut.Po upieczeniu możemy posypać cukrem pudrem czy polać lukrem lub polewą czekoladową.Smacznego!
Przepis własny.




Sernik królewski
Serniki lubię pod każdą postacią - proste, tanie, przepyszne. Każda z nas ma swój prywatny przepis na udany sernik - mi najlepiej wychodzi sernik królewski.
Ciasto:
3/4 kostki margaryny
2 szkl. mąki - 2,5 szkl. mąki
1 szkl. cukru
2,5 łyżeczki proszku do pieczenia
3 łyżki kakao
2 żółtka
2 łyżki śmietany
Masa twarogowa:
1 kg mielonego twarogu (z pudełka)
1/2 kostki margaryny
1 szkl. cukru
3 żółtka
3 białka
1/2 budyniu waniliowego lub 1,5 łyżki mąki ziemniaczanej
kilka kropel aromatu migdałowego
Wykonanie:
Masa: dokładnie utrzeć margarynę z cukrem dodając po żółtku. Do utartej masy dodawać partiami twaróg, dokładnie, powoli mieszając. Ubite na pianę białka dodać do masy twarogowej, delikatnie wymieszać. Wsypać budyń lub mąkę ziemniaczaną delikatnie mieszając. Dodać kilka kropel aromatu.
Ciasto: wszystkie składniki ręcznie dobrze wyrobić. 2/3 ciasta wyłożyć na posmarowaną tłuszczem  i wysypaną bułką tartą blachę.
Na rozłożoną jedną część ciasta wyłożyć masę twarogową, na to delikatnie rozkładać kawałki pozostałego ciasta. Piec godzinę w piekarniku nagrzanym do 200 stopni. Upieczone, zostawiamy do ostygnięcia w piekarniku. Wyjąć, polać polewa czekoladową, posypać wiórkami, cukierkami, czym kto lubi. Smacznego!
Przepis własny.


Ciasto z masą śmietanowo-galaretkową i truskawkami

Biszkopt:
                                                                         
 - 6 jajek                      
- 1 szklanka cukru
- 2 budynie waniliowe lub śmietankowe
- 2-3 łyżki mąki pszennej
- 0,5 łyżeczki proszku do pieczenia
Masa:
- 750 ml śmietany 30 %
- 2 łyżki cukru pudru
- 2 galaretki truskawkowe
dodatkowo:
- 0,5 kg truskawek
- 2 galaretki truskawkowe
- 2 łyżki spirytusu
- 0,5 szklanki wody
Wykonanie:
Całe jajka ubijamy z cukrem na puszystą masę, wsypujemy budynie i przesianą mąkę z proszkiem ,
wylewamy na blaszkę i pieczemy 25 minut. Zimną śmietanę ubijamy dodając cukier puder ,następnie wlewamy 2 galaretki rozpuszczone w 1 szklance wody i dalej ubijamy.Na biszkopt wykładamy cienką warstwę ubitej śmietany,na to układamy pokrojone truskawki i pozostałą część ubitej śmietany.
Całość zalewamy 2 galaretkami rozpuszczonymi według przepisu na opakowaniu.
Biszkopt można nasączyć 2 łyżkami spirytusu rozpuszczonymi w 0,5 szklanki wody.http://revolucjawkuchni.manifo.com/ciasto-z-masa-smietanowo-galaretkowa-i-truskawkami


Blok czekoladowy"Kukułka"
Pamiętacie blok czekoladowy z PRL-u? Często robiła go moja mama - z siostrą uwielbialiśmy go. Właśnie mama robiła go z ryżu preparowanego a nie jak większość z mleka w proszku. Jakoś niedawno wspominałyśmy stare czasy i przypomniałyśmy sobie ten zapomniany przepis. Przepis mama znalazła w starym kajecie ale nie miała zdjęcia. Ja całkiem niedawno odnalazłam "Kukułkę" na stronie podlasie24. Po latach wydaje nam się, że mamy blok czekoladowy wyglądał trochę inaczej ale to chyba dlatego, że był na wierzchu posmarowany ciepłym miodem z orzeszkami i był krojony prosto z blachy - mama nie bawiła się w równe kostki.
Masa z białej czekolady:
3/4 kostki margaryny
2 łyżki płynnego miodu
tabliczka białej czekolady
100 g ryżu preparowanego
Masa z ciemnej czekolady:
pół kostki margaryny
2 łyżki płynnego miodu
tabliczka gorzkiej czekolady
80 g ryżu preparowanego
Wykonanie:
Przygotować białą masę: margarynę, miód i połamaną na kawałki białą czekoladę wrzucić do niedużego garnka, roztopić na niewielkim ogniu. Mieszać by się nie przypaliło. Zdjąć z ognia, wsypać ryż i dokładnie wymieszać. Masę przełożyć do wyłożonej papierem do pieczenia niedużej blaszki. Wyrównać wierzch.
Przygotować ciemną warstwę: margarynę, miód i połamaną czekoladę roztopić ciągle mieszając na małym ogniu. Zdjąć z ognia, wsypać ryż i wymieszać dokładnie by wszystkie ziarenka ryżu  pokryły się masą czekoladową. Wyłożyć na białą masę i wyrównać wierzch.
Całość wstawić do lodówki do zastygnięcia. Po schłodzeniu pokroić na prostokątne kostki. Można oblać wierzch polewą czekoladową i posypać wiórkami lub pokruszonymi orzeszkami.





















Wafelki z masą kakaową
Proste w wykonaniu , a zarazem przepyszne kakaowe wafelki. Smak naszego dzieciństwa. Ale i dzisiaj często sięga się po ten przepis, wszystkie dzieci je uwielbiają.
Składniki:
1,1/2 kostki masła
0,5 szklanki mleka
ok.3/4 szklanki cukru
4-5 łyżek kakao
cukier waniliowy lub olejek
paczka wafli
Wykonanie:
Mleko zagotować, dodać masło, cukier oraz kakao i gotować ok.10 minut, stale mieszając. Kiedy masa zacznie gęstnieć, zdjąć z ognia, dodać cukier waniliowy lub olejek i ostudzić. Półpłynną masą smarować wafle i układać jeden na drugim. Wierzchni wafel ugnieść lekko palcami. Obciążyć. Schłodzić przez noc w lodówce. Przed podaniem pokroić w trójkąty, kwadraty lub prostokąty.
http://wwwpysznejedzonko.blox.pl/




Ananaskowy cudasek
Słodkie, kolorowe i lekkie ciasto z ananasami. Efektownie wygląda, wybornie smakuje. Nie wymaga wysiłku, długiego stania przy kuchennym blacie, proste w wykonaniu.
Ciasto:
6 jajek
szklanka mąki
szklanka cukru
2 łyżeczki proszku do pieczenia
szczypta soli
Krem ananasowy:
puszka ananasów
2 budynie śmietankowe
2 łyżki cukru
Krem śmietanowy:
pół litra lub 2 opakowania po 250 gr śmietany kremówki 36%
4 śmietan-fixy w proszku
cukier puder do smaku
opakowanie wiórków kokosowych
Wykonanie:
Oddzielamy żółtka od białek. W wysokiej misce ubijamy białka dokładnie ze szczyptą soli i cukrem na sztywną pianę. Pod koniec ubijania dodajemy żółtka i dalej miksujemy. Do ubitych jajek dodajemy powoli przesianą wcześniej mąkę i proszek do pieczenia.Delikatnie łączymy z jajkami mieszając drewnianą łyżką.
Ciasto dzielimy na dwie części i wykładamy na dwie wysmarowane tłuszczem blaszki.Pieczemy 20-30 min.w piekarniku nagrzanym do 180 stopni.
W czasie pieczenia biszkoptów robimy ananasową masę. Odsączmy ananasy z puszki. Na soku gotujemy budyń: do soku dodajemy szklankę wody. W 1/3 części soku dokładnie rozrabiamy proszek budyniowy i wlewamy go na gotujący się pozostały sok. Dodajemy cukru do smaku. Gotując energicznie mieszamy. Do ostudzonego budyniu dodajemy pokrojone ananasy.W wysokim naczyniu ubijamy kremówkę z fixami i cukrem pudrem.
Upieczone biszkopty nasączamy ponczem, może być nawet lekko osłodzoną herbatą. Na pierwszy blat nakładamy masę ananasową, na nią nakładamy część ubitej kremówki i  przykrywamy drugim biszkoptem.Biszkopt  przykrywamy drugą częścią śmietanki kremówki i obficie posypujemy wiórkami.
Smacznego.
przepis własny



Drożdżowe racuszki z jabłkami.
Gdy nie mam składników na ciasto a bardzo nam się chce czegoś słodkiego, smażę drożdżowe racuchy(drożdże mam zawsze,tak na zapas a jabłka z własnego ogrodu zimują w piwnicy). Ciasto jest bardzo proste, z podanej ilości wychodzi góra pysznych racuszków. Robi je się bardzo szybko, gorzej ze smażeniem-niestety trzeba trochę przy tym postać co jest trochę meczące i czasochłonne. Ja na ten czas przysuwam sobie stołek do kuchenki i czytam książkę.
Składniki:
pół kilo mąki
pół kostki drożdży
2 łyżki cukru
szczypta soli
jajko
pół litra mleka
olej do smażenia (na patelni)
2 jabłka
Wykonanie:
Przesiać mąkę do miski, zrobić wgłębienie. Wsypać tam cukier, dodać rozkruszone drożdże, zalać to paroma łyżkami ciepłego mleka. Przysypać lekko mąką . Pozostawić do lekkiego wyrośnięcia rozczynu.W tym czasie podgrzać resztę mleka. Do ciasta dodajemy jajko, sól. Dolewamy po trochu ciepłego mleka energicznie wyrabiając drewnianą łyżką, do czasu aż zacznie odstawać od miski . Będzie miało gęstość jak ciasto na kluski. Odstawić do wyrośnięcia. W tym czasie można obrać jabłka i pokroić na plasterki Na patelni rozgrzewamy olej. Łyżką nakładamy niewielkie porcje ciasta, na każdy placuszek położyć plasterek jabłka i smażymy z obu stron. Upieczone możemy posypać cukrem pudrem lub do każdej porcji na talerzyku dodać dżem. Smacznego.
przepis własny



SERNIK IZAURA 
- przepis na ten pyszny sernik jest znany od lat. Piekła go moja mama, teściowa, piekę ja. Zawsze dobry, zawsze się udaje, na niedziele i na święta.
Ciasto:
1,5 szkl. mąki
Rewelacyjna eksplozja czekolady i sera w jednym1,5 szkl.mąki
3 łyżki kakao
kostka margaryny
3 łyżeczki proszku do pieczenia
cukier waniliowy
4 jaja
Masa serowa:
1 kg twarogu zmielonego
4 jajka
szkl. cukru
pół kostki margaryny
wiórki kokosowe
Wykonanie:
Margarynę, cukier, kakao oraz cukier waniliowy podlać pięcioma łyżkami wody i gotować 5 min. Po ostudzeniu dodać 4 żółtka i wymieszać na jednolitą masę. Odlać pół szklanki masy. Do reszty dodać mąkę, proszek do pieczenia i pianę z białek. Wlać ciasto do foremki. Twaróg połączyć  z pozostałymi składnikami, utrzeć na gładka masę, wyłożyć na ciasto. Piec 60 min. Po upieczeniu i ostudzeniu polać polewą czekoladową, posypać wiórkami.
zdjęcie z: przyslijprzepis.pl





Ciasto kokosowe – uwielbiam zapach i smak kokosów. Nierozerwalnie łączy się to z dzieciństwem moich dzieci. Ten przepis nie wymaga dużego nakładu pracy i można go zrobić dosyć szybko.
ciasto kokosowe
Składniki:
- 115 g wiórek kokosowych
- 190 g mąki pszennej
- 200 g cukru
- 300 ml mleka
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1 łyżka kakao
- 100 g mlecznej czekolady
- 2 łyżki mleka
Wykonanie:
Mąkę przesiać do miski, dodać wiórki kokosowe, proszek do pieczenia, cukier i wymieszać, dolać mleko i jeszcze raz dokładnie wymieszać.
Okrągłą blaszkę o średnicy 18 cm wysmarować masłem i posypać bułką tartą. Do tak przygotowanej blaszki wylać ¾ ciasta. Pozostałe ciasto wymieszać z kakao i wyłożyć na jasne ciasto tworząc zygzaki. Ciasto piec około 30 minut w temp. 180 stopni.
Czekoladę połamać na kawałki i roztopić z dodatkiem 2 łyżek mleka. Polewą polać wystudzone ciasto.
Źródło: http://przepisyjoli.com/2014/01/ciasto-kokosowe/




PANDA
Panda to idealne ciasto dla szybko męczących się miasteników. Tanie, proste i szybkie w wykonaniu, świetnie wygląda i tak samo smakuje. Trzeba je chować przed domownikami, gdyż szybko znika z talerza.
Ciasto:
2,5 szkl.mąki
1,5 szkl.cukru
5 jajek
pół szkl. oleju
pół szkl. przegotowanej, chłodnej wody
2 łyżki kakao
2 łyżeczki proszku do pieczenia
Krem:
3/4 litra mleka
szklanka kaszy manny
3/4 kostki margaryny
cukier puder
-lub gotowy krem karpatka
Polewa czekoladowa:
pół kostki margaryny
pół szklanki cukru
łyżka wody
2 łyżki kakao
-może być gotowa
Wykonanie:
Całe jajka ubić z cukrem na puszystą masę.Stopniowo dodawać mąkę zmieszaną z proszkiem do pieczenia, olej i wodę. Wymieszać. 2/3 ciasta wylać na natłuszczoną i wysypaną bułką tartą blachę. Do pozostałej części dodać kakao, wymieszać. Wylać na ciasto w blaszce i leciutko przemieszać je widelcem.Wstawić do nagrzanego piekarnika, piec ok. 50 minut w temp. 200 stopni. Ostudzone ciasto można lekko zwilżyć przygotowanym wcześniej ponczem przygotowanym z pół szkl. ciepłej wody z cukrem. Przygotować krem: na mleku ugotować kaszę manną. Do utartej margaryny z cukrem pudrem stopniowo dodawać ugotowaną, ostudzoną kaszę. Można dodać kilka kropli aromatu migdałowego. Krem wyłożyć na ciasto.Polać gotową polewą czekoladową. Ciasto wstawić do lodówki. Smacznego!
przepis własny



METROWIEC – jest bardzo prostym ciastem, które robię od wielu lat.
Składniki:
metrowiec
6 jajek (w temp. pokojowej)
2 szklanki mąki pszennej + 2 łyżeczki
1 szklanka cukru
18 łyżek oleju
12 łyżek letniej wody
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
2 łyżeczki kakao
2 budynie śmietankowe z cukrem
0,75 l mleka
kostka masła (w temp. pokojowej)
polewa czekoladowa
Wykonanie:
Jajka utrzeć z cukrem do białości, cały czas miksując dodać olej, wodę i mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia. Ciasto podzielić na dwie, równe części. Do jednej części ciasta dodać kakao, do drugiej części ciasta dodać 2 łyżeczki mąki. Dwie jednakowe, długie blaszki natłuścić i wysypać bułką tartą. Do jednej blaszki wylać jasne ciasto, a do drugiej ciemne. Ciasta piec jednocześnie w temp. 180 st. przez około 45 minut.
Budyń ugotować zgodnie z przepisem na opakowaniu używając 0,75 l mleka. Wystudzić. Miękkie masło utrzeć na puch, dodawać po łyżce wystudzony budyń i miksować do połączenia.
Wystudzone ciasta pokroić na plastry grubości ok. 1,5 cm.
Składanie ciasta: jasny plaster – masa – ciemny plaster – masa – jasny plaster – masa – ciemny plaster itd. Gotowe ciasto polać polewą czekoladową.
Podawać pokrojone ukośnie.
http://przepisyjoli.com/2014/01/metrowiec/




BIAŁY MIŚ
Dlaczego "Biały Miś"? Bo jest puszyste, mięciutkie, delikatne w smaku białe i słodkie - jak mały biały miś.
Uwielbiam takie ciasta, które nie dosyć, że świetnie smakują to też świetnie wyglądają. Cieszą nasze oczy.
Ciasto:
8 jajek
szklanka mąki
2 łyżeczki proszku do pieczenia
Masa:
Pół litra śmietany kremówki
2 opakowania "Śnieżki"
paczka biszkoptów
20 dag wiórków kokosowych
2 tabliczki białej czekolady
dżem do przełożenia
wiórki do posypania
Wykonanie:
Upiec 3 blaty biszkoptowe. Białka ubić na sztywną pianę dodając odrobiny soli. Dodać żółtka, cukier a następnie przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia. Tak przygotowane ciasto wyłożyć na trzy  blaszki prostokątne - ale można też wylać ciasto do okrągłej tortownicy i potem przekroić na trzy części.Piec 20 min.
Odlać pół szklanki śmietany i dodać połamaną czekoladę. Całość lekko podgrzewać, aż do całkowitego rozpuszczenia się czekolady. Resztę śmietany kremówki ubijamy ze 'Śnieżką", dodajemy drobno pokruszone biszkopty i kokos. Całość lekko mieszamy. Ubitą kremówkę łączymy z rozpuszczoną czekoladą. Upieczone blaty biszkoptowe możemy nasączyć ponczem by było wilgotniejsze. Na pierwszym blacie rozsmarujemy dżem (smak dżemu wg. uznania). Na dżem nakładamy pierwszą część delikatnego kremu , przekładamy drugim blatem, na którym również rozkładamy część masy. Na to trzeci blat biszkoptowy  na którym wykładamy resztę masy obficie posypując wierzch wiórkami kokosowymi. Ciasto jest bardzo delikatne i smaczne.
przepis własny






3 BIT 
Doskonałe ciasto na każdą okazję. Na efekt najlepiej poczekać jeden dzień, dlatego robię je zawsze na dzień przed podaniem.
Składniki:
2 duże opakowania herbatników petit beurre
3 bit1 puszka masy kajmakowej
500 ml śmietany kremówki 30%
2 Śnieżki
3 łyżki cukru pudru
2 budynie waniliowe bez cukru
2 łyżki cukru
2 szklanki mleka
150 g masła w temperaturze pokojowej
100 g gorzkiej czekolady
Wykonanie:
Budynie wymieszać z cukrem i połową szklanki zimnego mleka. Pozostałe mleko zagotować. Na gotujące się mleko wlać budynie i gotować cały czas mieszając. Gotowy budyń przestudzić.
Masło zmiksować na puch i dodawać po jednej łyżce przestudzony budyń. Miksować do uzyskania gładkiego kremu.
Śmietanę ubić z 2 Śnieżkami i cukrem pudrem na sztywno.
W wyłożonej pergaminem blaszce ułożyć warstwę herbatników, na to wyłożyć masę kajmakową (puszkę przed otwarciem można włożyć na chwilę do ciepłej wody, żeby masa lepiej się rozsmarowywała). Na masie kajmakowej wyłożyć drugą warstwę herbatników. Na herbatnikach wyłożyć masę budyniową i równo rozprowadzić. Na masie budyniowej wyłożyć kolejną warstwę herbatników. Na herbatniki wyłożyć bitą śmietanę. Wierzch ciasta posypać startą czekoladą. Ciasto podawać schłodzone (najlepiej smakuje na drugi dzień).
źródło: http://przepisyjoli.com/2014/02/3-bit/




Babka z czekoladową polewą
Nie wiem dlaczego ale pieczenie babek mi nie wychodzi. Gdy mam ochotę po prostu kupuję. Ale ta wygląda tak apetycznie, że chyba jeszcze raz spróbuję upiec. Jest prosta.
Ciasto:
5 jajek
1 szklanka cukru
1 cukier waniliowy
1 szklanka mąki pszennej
1 szklanki mąki ziemniaczanej
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
25 dag margaryny
aromat waniliowy
2 łyżki kakao
polewa:
0,5 kostki margaryny lub masła
3 łyżki cukru
3 łyżki ciemnego kakao
3 łyżki mleka
Wykonanie:
Margarynę rozpuścić w garnku na małym ogniu, ostudzić. Jajka zmiksować, dodać cukier i cukier waniliowy i dalej miksować na puszysty krem.
Obie mąki wymieszać z proszkiem do pieczenia i dodać do masy jajecznej. Dokładnie wymieszać. Następnie dodać rozpuszczoną i ostudzoną margarynę oraz aromat waniliowy. Całość dokładnie wymieszać, aby w cieście nie porobiły się grudki mąki.
Ciasto podzielić na dwie części. Do jednej dodać kakao i zmiksować.
Formę keksową wysmarować margaryną i wysypać bułką tartą. Przełożyć łyżką ciasto jasne, a następnie ciasto z kakao. Można delikatnie wyrównać powierzchnię. Babkę piaskową piec 1 godzinę w temperaturze 175 stopni C.
Lekko przestudzić, wyjąć z formy i wystudzić.
Polewa:
W garnku rozpuścić mleko z cukrem , następnie dodać margarynę , dobrze rozpuścić , wymieszać i na końcu kakao. Lekko ostudzić i polać na ciasto.Prosta
źródło: W krainie swojskich smaków




KUKUŁKA
Uwielbiam ciasta z bitą śmietaną. A że mają dużo kalorii?A kogo to obchodzi, skoro jest pyszne i szybko znika z talerza?
CIASTO KUKUŁKA – to propozycja zdecydowanie dla dorosłych wyczuwalny posmak alkoholu dodaje ciastu uroku.
Składniki:
Biszkopt
ciasto kukulka6 jajek
60 g mąki pszennej
120 g mąki ziemniaczanej
180 g cukru
1 opakowanie cukru waniliowego
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
9 łyżek zimnej wody
2 łyżki kakao
Masa czekoladowa
3 łyżki kawy (mielonej, nie rozpuszczalnej)
100 g gorzkiej czekolady
200 g mlecznej czekolady
4 kieliszki wódki
Masa śmietanowa
1 l śmietany kremówki 36%
5 łyżeczek żelatyny
4 łyżki cukru
Dodatkowo
duże opakowanie okrągłych biszkoptów
kakao do oprószenia ciasta
Wykonanie:
Żółtka oddzielić od białek. Białka ubić na sztywną pianę pod koniec ubijania dodać zimną wodę i cukier. Gdy składniki dobrze się połączą dodawać po jednym żółtku cały czas miksując. Mąki przesiać i wymieszać z proszkiem do pieczenia i kakao, suche składniki delikatnie połączyć z pianą. Prostokątną blachę do pieczenia (o wymiarach 22×33 cm) wyłożyć papierem do pieczenia, wlać ciasto i wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na około 30 minut (do tzw. suchego patyczka). Po tym czasie ciasto wyciągnąć, wystudzić i przeciąć na dwa blaty.
Kawę zalać filiżanką wrzącej wody (ok. 125 ml), a następnie przelać przez sitko (w celu pozbycia się fusów) do rondelka. Dodać połamane czekolady oraz wódkę. Wszystko razem podgrzewać na małej mocy palnika, cały czas mieszając, aż do uzyskania jednolitej masy. Gotową masę zdjąć z palnika i ostudzić.
Żelatynę rozpuścić w małej ilości ciepłej wody (tyle tylko żeby żelatyna się rozpuściła) i lekko przestudzić. Śmietanę ubić na sztywno, pod koniec ubijania dodać cukier i rozpuszczoną żelatynę.
Na dolnym blacie ciasta rozsmarować połowę ubitej śmietany, na śmietanie wyłożyć warstwę biszkoptów, na biszkoptach wyłożyć wystudzoną masę czekoladową, na masie czekoladowej wyłożyć pozostałą śmietanę i przykryć drugim blatem. Gotowe ciasto oprószyć kakao. Przed podaniem ciasto schłodzić.
źródło: http:przepisyjoli.com



Drożdżowa strucla orzechowa
Czy już obmyślacie plan menu na pierwszy i drugi dzień Świąt Wielkanocnych? Ja na razie przeglądam nowe przepisy, szukam inspiracji. Oczywiście u mnie nie może zabraknąć pysznych ciast (idzie u nas jak woda).
Jednym z nich na pewno będzie babka a może właśnie strucla drożdżowa z nadzieniem orzechowym (czy zawsze musi być z makiem?) Pysznie wygląda prawda?
Orzechy mam swoje z zeszłego roku z ogrodu a ciasto proste, łatwe w wykonaniu .
DROŻDŻOWA STRUCLA ORZECHOWA
Składniki:
Ciasto:
3 szklanki mąki pszennej
drozdzowa strucla orzechowa4 dag świeżych drożdży
1 niepełna szklanka mleka
2 żółtka
10 dag masła
4 łyżki cukru pudru
szczypta soli
Nadzienie:
400 g zmielonych orzechów laskowych
1/3 szklanki bułki tartej
40 g gorzkiej czekolady
¼ szklanki mleka
3 łyżki ciemnego rumu
1/3 szklanki cukru
2 białka
skórka otarta z 1 cytryny
szczypta cynamonu
Dodatkowo:
tłuszcz i bułka tarta do formy
1 jajko
cukier puder do posypania
Wykonanie:
Ciasto. Mąkę przesiać do miski, zrobić wgłębienie. Drożdże rozetrzeć z 1 łyżeczką cukru pudru, wymieszać z 2 łyżkami letniego mleka i 1 łyżką mąki, wlać do wgłębienia w mące. Oprószyć mąką i odstawić w ciepłe miejsce do czasu aż drożdże zaczną pracować. Żółtka utrzeć z pozostałym cukrem pudrem i solą. Masło rozpuścić, przestudzić, połączyć z żółtkami i wlać do miski z rozczynem. Wszystkie składniki dokładnie wymieszać i zagnieść gładkie ciasto. Wyrobione ciasto przykryć ściereczką i odstawić do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na około godzinę.
Nadzienie. Czekoladę zetrzeć na tarce. Mleko zagotować. Orzechy, czekoladę, bułkę tartą, skórkę z cytryny oraz cynamon wymieszać z rumem, a następnie z gorącym mlekiem. Białka ubić na sztywną pianę, pod koniec ubijania dosypując cukier. Pianę z białek delikatnie wymieszać z masą orzechową.
Wyrośnięte ciasto jeszcze raz szybko zagnieść i rozwałkować na prostokąt, nałożyć masę orzechową tak żeby jeden brzeg (szerokości ok. 5 cm) pozostał bez nadzienia. Brzeg bez nadzienia posmarować rozkłóconym jajkiem. Ciasto zwinąć w roladę zaczynając od brzegu pokrytego masą.
Długą formę do pieczenia wysmarować tłuszczem i posypać bułką tartą. Roladę przełożyć do blachy, przykryć i pozostawić do ponownego wyrośnięcia na około 15-20 minut. Po tym czasie wierzch ciasta posmarować pozostałym rozkłóconym jajkiem i piec ciasto w temp. 200 stopni przez około 30 minut. Upieczoną struclę studzić na kratce. Wystudzone ciasto posypać cukrem pudrem
źródło: http://przepisyjoli.com/201




OCZY CARYCY 
Przepis "Oczy Carycy" dostałam w ubiegłym roku od koleżanki, która pochwaliła się nim na swoich urodzinach . Na zbliżające się święta postanowiłam też zaskoczyć nim swoich gości. Pięknie wygląda, wybornie smakuje.
Ciasto jasne:
OCZY CARYCY6 białek
1,5 szklanki cukru
1 szklanki mąki ziemniaczanej
1 łyżka octu
1/3 szklanki oleju
Ciasto ciemne:
6 żółtek
2 jajka
6 łyżek cukru
4 łyżki mąki pszennej
1 łyżka proszku do pieczenia
2 łyżki kakao
1/3 szklanki oleju
Krem budyniowy lub gotowy krem karpatkowy
1 i 3/4 szklanki mleka
budyń śmietankowy
2 łyżki cukru
1 cukier waniliowy
1 kostka miękkiej margaryny
Dodatkowo:
2 galaretki
paczka okrągłych biszkoptów
Poncz: 1 łyżeczka kopiasta kawy , 0,5 szklanki wrzątku , 1 łyżeczka cukru
1 polewa czekoladowa
Sposób przygotowania
1.Ciasto jasne: białka ubić na sztywno z cukrem. Dodać pozostałe składniki. Delikatnie wymieszać.
2.Ciasto ciemne: żółtka z jajkami utrzeć z cukrem do białości. Dodać mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia, kakao i olej. Wymieszać. Blaszkę wysmarować tłuszczem i wyłożyć papierem do pieczenia. Na blachę wykładać na przemian jasne i ciemne ciasto. Przemieszać delikatnie widelcem. Piec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez około 35 minut. Wystudzić.
3.Krem: budyń ugotować w 1 i 3/4 szklanki mleka, dodać cukier i cukier waniliowy. Wystudzić. Budyń utrzeć z miękką margaryną. Kawę zaparzyć 1/2 szklanką wrzątku, dodać cukier, wymieszać i wystudzić. Galaretki ugotować. Pozostawić do wystudzenia i stężenia.
4.Wystudzone ciasto przekroić na dwa placki. Na jednym wyłożyć połowę kremu. Na krem ułożyć biszkopty nasączone kawą. Między biszkopty wyłożyć mocno tężejącą galaretkę.
5.Na galaretkę wyłożyć resztę kremu. Przykryć drugim plackiem. Polać polewą czekoladową i posypać pokruszonymi np.orzeszkami lub pozostałymi biszkoptami. Schłodzić .
(na urodzinach koleżanki nie mogłam zrobić zdjęcia dlatego teraz posiłkuję się zdjęciem ze strony:  przyslijprzepis.pl




PANI WALEWSKA - ciasto już dawniej piekłam ale nie myślałam , wtedy o robieniu zdjęć.To ciasto postanowiłam sobie zapisać, by nie szukać w razie potrzeby po przepisach. Lubię mieć swoje ulubione ciasta w jednym miejscu.
 Kruche ciasto:
• 500 g mąki pszennej (3 szklanki minus 1 łyżka)
• 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
• pół szklanki cukru
• 200 g  margaryny
• 5 żółtek
Wszystkie składniki wyrobić. Można dodać trochę śmietany, jeżeli jest zbyt twarde.Powstałe ciasto zagnieść w kulę i podzielić na pół.
 Beza:
• 5 białek
• 1,5 szklanki  cukru 
• 1 łyżka mąki ziemniaczanej
Białka ubić na sztywną pianę. Następnie dodawać stopniowo (to bardzo ważne) i małymi partiami cukier. Na koniec dodać mąkę ziemniaczaną, delikatnie wymieszać.
Ponadto:
• 1 słoiczek dżemu (450 g)
• płatki migdałowe
Formę o wymiarach 25 x 33 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Jedną część ciasta wyłożyć na spód  i wyrównać. Na nim posmarować połowę dżemu . Następnie wyłożyć połowę masy bezowej. Na masę bezową wysypać połowę płatków migdałowych. Piec w temperaturze 175ºC przez około 40 minut.Identycznie postąpić z drugą częścią ciasta. Można obydwa placki piec razem w piekarniku (z termoobiegiem) lub jeden po drugim (jeśli nie mamy dwóch takich samych form); wtedy najlepiej drugą bezę przygotować bezpośrednio przed pieczeniem. Placki ostudzić.
Masa kremowa:może być gotowy krem karpatkowy
• 2 szklanki mleka (500 ml)
• 3 łyżki mąki pszennej
• 2 łyżki mąki ziemniaczanej
• 2 żółtka
• 3 łyżki cukru
• cukier migdałowy
• 200 g masła
• kilka kropel aromatu migdałowego
Jedną szklankę mleka zagotować z cukrami. Drugą zmiksować z żółtkami i mąką (jak na budyń), dodać do gotującego się mleka , zagotować. Ostudzić.
Miękkie masło utrzeć na puch, stopniowo dodawać ostudzony budyń, cały czas ucierając. Dodać aromat migdałowy .
Gotowe, ostudzone placki przełożyć masą kremową. Schłodzić przez minimum 3 godziny w lodówce.
zdjęcie:podlasie24.pl


Budyniowy kokosowiec
Ciasto proste, szybko robiące się, nie wymagające wysiłku. Na zdjęciu nie wygląda może zbyt efektownie ale zapewniam jest smaczne.Ja tym razem dałam budyń czekoladowy, ale jednak z budyniem waniliowym czy śmietankowym jest smaczniejsze i po prostu ładniej się prezentuje.
Ciasto:
1/2 kostki margaryny
30 dag mąki
3/4 szkl. cukru
2 jajka
2 łyżeczki proszku do pieczenia
Masa:
3 i 1/2 szkl.mleka
3 budynie waniliowe
3 łyżki cukru
Polewa:(można podwoić ilość składników polewy)
1/2 kostki margaryny
opakowanie wiórków
3/4 szkl. cukru
2 jajka
Z podanych składników zagnieść ciasto.Wylepić nim posmarowaną tłuszczem tortownicę.
Ugotować budyń (chyba wszystkie wiemy jak się gotuje budyń,prawda?) ,ostudzić.Wyłożyć na surowe ciasto.
Składniki polewy rozpuścić w garnku - do rozpuszczonej margaryny z cukrem, dodać wiórki kokosowe i podgrzewać tak długo aż się rozpuszczą.Uwaga- polewa może być gorąca ale nie można jej zagotować. Energicznie mieszając dodajemy dwa całe jajka.Wylać polewę na budyń.Wierzch ciasta oprószyć cukrem pudrem.Piec ok.50 min.w temp.180 stopni.
W trakcie pieczenia,gdyby polewa zaczęła za mocno brązowieć-przykryć ją kartką papieru.Smacznego
przepis własny


DROŻDŻOWIEC
Kto z nas nie lubi dobrego,drożdżowego placka? Pytanie czysto retoryczne,bo nie znam osoby, która by powiedziała "ja nie lubię".Na ciepło, z owocami, z kruszonką, z lukrem, dżemem praktycznie z czym kto lubi i jak. Dla mnie zawsze było problemem znalezienie odpowiedniego przepisu, łatwego, szybkiego, najlepiej bez wyrabiania gdyż szybko męczą mi się ręce i sztywnieją palce.Ten wydaje mi się najprostszy wykonaniu, idealny dla pani domu chorej na miastenię, która szybko się męczy nawet wyrabianiem ciasta.Oto ten przepis:
do miski wrzucamy
3 szkl. mąki
3/4 szkl. cukru
2 jajka
1/2 kostki roztopionej i ostudzonej margaryny
dodajemy wyrośnięty rozczyn z:
50 gr drożdży
pół szkl. ciepłego mleka
pół szkl. mąki
 łyżki cukru
(wymieszać wszystko w wysokim naczyniu,odstawić do wyrośnięcia).
Całość energicznie lub tyle na ile pozwalają nam siły mieszamy drewnianą łyżką dodając 1/2 szkl.ciepłego mleka.Dobrze wymieszane ciasto odstawiamy do wyrośnięcia.W tym czasie robimy kruszonkę:
do 1/2 kostki margaryny dodajemy
1/2 szkl. cukru
szkl.mąki
ręcznie wyrabiamy tak by w rekach się kruszyło.Możemy też zrobić w inny sposób kruszonkę: margarynę roztapiamy, do lekko ciepłej dodajemy cukier i mąkę ,mieszamy.
Wyrośnięte ciasto przełożyć do wysmarowanej tłuszczem formy,rozłożyć owoce,dżem itp.posypać kruszonką.Piec ok.40-50 min. w piekarniku nagrzanym do temp.180 stopni.
przepis własny






Piankowy jabłecznik
Każda z nas ma swój najlepszy przepis na jabłecznik - ciasto uniwersalne, zawsze smaczne, szybkie w wykonaniu. Nawet początkującej gospodyni zawsze wychodzi. Ja osobiście lubię je piec właśnie dlatego ,że jest tak proste i przede wszystkim tanie.A wierzcie mi blacha ciasta dla 5 osób to jest nic.Przy naszych apetytach i wprost chorobliwym uwielbieniu wszystkiego co słodkie znika w mig, obojętnie co upiekę.
A dupa rośnie...
Ciasto:
pól kilo mąki
pół szkl.cukru
kostka margaryny(miękka)
3 żółtka
szczypta soli
4 łyżeczki proszku do pieczenia
2 -3 łyżki śmietany
Nadzienie: (możemy użyć dżemu jak nie mamy jabłek)
kilo jabłek
pół szkl. cukru ( zależy czy słodkie jabłka czy mniej)
trochę cynamonu i cukru waniliowego
Pianka:
2 opakowania budyniu śmietankowego
ubita piana z 3 białek
3 łyżki cukru
Wykonanie:
Z podanych wyżej składników wyrabiamy ręcznie ciasto.Wykładamy na natłuszczoną blachę. Na surowe ciasto nakładamy masę, czyli starte jabłka mieszamy z cukrem, cynamonem,cukrem waniliowym.Można też masę podgrzać w garnku i przestudzoną  wyłożyć na ciasto- ja się w to nie bawię.Ubijamy na sztywno białka z cukrem, dalej ubijając dodajemy proszek budyniowy.Masę wylewamy na masę jabłeczną.
Władamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy 50 minut. Po wyjęciu z piekarnika oprószamy cukrem pudrem.Ponieważ my lubimy ciepły jabłecznik, po lekkim przestudzeniu kroję na kawałki ,wykładam na talerzyki i wcinamy...Smacznego.
przepis własny
                                   


                                       
















2 komentarze:

  1. Witam! To w sumie dobrze, że do "ściągniętych" przepisów podane jest źródło (raz link, raz nie...). Ale żeby w taki sposób udostępniać przepis z cudzym zdjęciem należy mieć każdorazowo zgodę tej osoby!! Przykład - źródło Przyślij Przepis - autorem każdego zdjęcia w przepisie jest KTOŚ!!! Nie strona... A czy ten ktoś życzy sobie, aby inna osoba udostępniała jego wkład pracy??? Kopiowanie cudzych zdjęć jest zabronione, zdjęcia są chronione prawem autorskim.

    OdpowiedzUsuń
  2. Z tego co wiem przepisy można kopiować z internetu, ale tylko i wyłącznie na własny użytek. Możesz sobie je wydrukować i schować w segregatorze. Nie można ich upubliczniać dalej gdyż to już jest karalne niestety.
    Daga

    OdpowiedzUsuń

Trądzik posterydowy

        Budząc się rano czułam, że z moją twarzą jest coś nie tak. Jakby coś rozpierało ją od środka. Naciągnięta skóra, swędząca i piecząca...